Ceny jabłek w Europie. Najstabilniej w Niemczech

jablka w chlodni

Sytuacja na europejskim rynku jabłek nie ulega znaczącym zmianom. Nadal najdroższe jabłka są we Francji, a najtańsze w Polsce.

Najgorszą informacją z raportu Komisji Europejskiej o rynku jabłek w Europie bez wątpienia są ceny w Polsce. Nadal są one najniższe w Europie. W styczniu wynoszą średnio 29 euro za 100 kilogramów. Otrzymujemy 1,31 zł za kilogram. Chodzi o jabłka wysortowane, przygotowane do sprzedaży.

W minionym sezonie najstabilniejszymi cenami jabłek deserowych mogli poszczycić się Włosi. Przez kilka miesięcy cena 100 kilogramów wahała się zaledwie o kilka euro! Wykres ceny w czasie był wręcz niespotykany. Obecnie takim osiągnięciem mogą poszczycić się Niemcy. Na przestrzeni 6 miesięcy cena 100 kilogramów przygotowanych do sprzedaży jabłek wahała się zaledwie o 6 euro – 27 złotych. Zatem cena kilograma różniła się o 27 groszy.

Od sierpnia znacząco spadają ceny we Francji. Wynika to z niższych zbiorów spowodowanych dotkliwymi przymrozkami. W miarę upływu sezonu natomiast, uzupełnianiem niedoborów owocami importowanymi. Pomimo znaczących spadków francuskie jabłka nadal są najdroższe we Wspólnocie. Kilogram przygotowanych do sprzedaży jabłek kosztuje średnio 1,18 euro czyli 5,34 zł.

Ceny jabłek w Europie
Średnie ceny 100 kilogramów jabłek w Europie

źródło: ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here