Czy już masz Program Ochrony Roślin Sadowniczych na 2024 rok?

program ochrony roślin sadowniczych 2024

Jak co roku Wydawnictwo Plantpress przygotowało dla Was nowy Program Ochrony Roślin Sadowniczych na 2024 rok. Nieodzowne kompendium wiedzy na temat wszystkich zarejestrowanych w ochronie sadów i plantacji jagodowych, a także szczegółowe programy ochrony dla poszczególnych gatunków przydadzą się w każdym gospodarstwie. Tym bardziej, że z użycia wciąż wychodzą kolejne substancje – warto wiedzieć, do kiedy możemy stosować zawierające je środki.

Sezon ochrony w polskich sadach w bieżącym roku wystartował wcześniej niż zazwyczaj. Nie jest to dobra informacja, bo dłuższy sezon ochrony to większe nakłady finansowe, a co za tym idzie wyższe koszty produkcji. Sadownicy wykonali już pierwsze zabiegi pod kątem chorób kory i drewna oraz parcha jabłoni. Za kilka tygodni rozpocznie się najbardziej intensywny okres pod względem ochrony – niestety, z uszczuploną listą substancji, które możemy wykorzystywać.

Jak dobrze wiemy, wdrażane przez UE  programy stawiają na racjonalność stosowania środków ochrony roślin, a w szerszej perspektywie na minimalizację ich zużycia. Cele byłby słuszne, ale tylko pod warunkiem, że zapewnione będą alternatywne i skuteczne możliwości ochrony upraw przed chorobami i szkodnikami, które nie będą prowadziły do wzrostu kosztów.  A w tym przypadku sytuacja nie wygląda dobrze. Czy protesty rolników zmienią coś w tej sprawie? Prawdopodobnie niedługo się o tym przekonamy… Oby tak było, bo paleta środków jest coraz węższa, co sprawia trudności w racjonalnej ochronie (o którą przecież nam chodzi)… 

Wszystko to powoduje, że coraz trudniej układać schematy ochrony, szczególnie gdy musimy szybko reagować na presje ze strony chorób czy szkodników, a z tyłu głowy mamy konieczność rotacji wykorzystywanych substancji (których wciąż ubywa).  W tym przypadku każdorazowo wsparciem jest aktualna wersja Programu Ochrony Roślin Sadowniczych na 2024 od Wydawnictwa Plantpress z listą dostępnych substancji aktywnych, ich nazw handlowych, a także szczegółowe zalecenia dla poszczególnych upraw.  

Kliknij TU i przejdź do strony sklepu Wydawnictwa Plantpress, by zakupić Program Ochrony Roślin Sadowniczych na 2024 lub otrzymaj go w pakiecie przy rocznej prenumeracie czasopisma MPS SAD, a także dwumiesięcznika Truskawka Malina Jagody.

Zachęcamy do zakupu Programu Ochrony Roślin Sadowniczych na rok 2024, który stanowi zbiór najważniejszych informacji o:
– wszystkich zarejestrowanych i dostępnych w handlu środkach ochrony roślin oraz ich stosowaniu w sadach i jagodnikach
– w przypadku preparatów wycofywanych w 2024 roku – data do kiedy można dany środek stosować
– ułatwiające wyszukiwanie listy alfabetyczne środków: fungicydy, zoocydy, herbicydy …
– szczegółowy program ochrony dla poszczególnych gatunków (zgodnie z fazami rozwojowymi roślin…)
– inne przydatne informacje (m.in. kody IRAC i FRAC…)

program ochrony roślin sadowniczych i jagodowych od plantpress 2024

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here