Grójec: Aktualne ceny drzewek jabłoni 2022

drzewka

Zdaniem mniejszych producentów materiału szkółkarskiego popyt na drzewka wiosną wyraźnie spadł. Ich zdaniem wynika to z niskich cen jabłek deserowych. Co ciekawe najwięcej zapytań nie dotyczy obecnie Gali…

Ocieplenie to początek handlu materiałem szkółkarskim na rynku w Grójcu. Względem jesieni popyt na drzewka jabłoni wyraźnie spadł. Mniej jest zapytań i transakcji. Zdaniem sprzedających wynika to z cen jabłek. Inaczej jest w przypadku drzew pestkowych. Praktycznie nie możliwy jest w tym momencie zakup drzewek wiśni odmiany Łutówka. W przypadku śliwek i czereśni oferta jest nieco bogatsza, ale dostępne są niewielkie ilości. Podsumowując, drzewka gatunków pestkowych w większości zostały już wyprzedane. Ceny śliw i czereśni wahają się najczęściej od 12 do 14 zł za sztukę.

Według szkółkarzy, którzy oferowali swoje drzewka na targowisku w Grójcu największym popytem wśród jabłoni cieszą się obecnie Szampion, Ligol i Idared. W przypadku Ligola sadownicy szukają przede wszystkich nowych, intensywnie czerwonych sportów. Wspomniane odmiany w pewnym momencie zastąpiły zapytania i sprzedaż odmiany Gala.

Ceny jabłoni wahają się od 5,00 do 7,00 zł za sztukę w zależności od jakości. Materiał bardzo niskiej jakości można kupić nawet po 4,00 zł za sztukę i mniej. Dominują małe transakcje, czyli po kilkadziesiąt drzewek, zakupionych na uzupełnienie braków w kwaterach. 

Nasi rozmówcy informują, że w przypadku produkcji szkółkarskiej także rosną koszty. Minimum, za jakie dziś powinni sprzedawać drzewka, aby mówić o zysku to 8,00 zł za sztukę. Z drugiej strony zła sytuacja finansowa wśród sadowników to presja do obniżania cen. W rezultacie drzewka najczęściej sprzedawane są po 6,00 zł za sztukę. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here