Ostatniej wiosny warunki pogodowe sprzyjały infekcjom Pseudomonas. Ochrona przed bakterią nie należy do łatwych, dlatego warto pomyśleć o jesiennych zabiegach.
Pseudomonas syringae jest bakterią powszechnie występującą na drzewach. Szczególnie duże straty ta choroba może wyrządzić w gruszach, śliwach i wiśniach. Prawie zawsze ich występowanie jest skorelowane ze stresem, wówczas kwiaty/owoce są osłabione i podatne na infekcje. Do infekcji często dochodzi podczas niskich temperatur (po przymrozkach) połączonych z deszczową aurą. W tym sezonie mieliśmy taki przebieg pogody podczas kwitnienia. Duża ilość sadów została porażona chorobą.
Kiedy dochodzi do infekcji bakterią Pseudomonas? W gruszach do porażenia może dojść w pierwszych tygodniach po zbiorach. Bakteria infekuje pąki kwiatowe, ale do uszkodzeń dochodzi dopiero później, czyli dopiero podczas wiosennych przymrozków. Bakteria wnika do wnętrza popękanych w wyniku uszkodzeń mrozowych komórek i tam się namnaża. W efekcie dochodzi do całkowitego zniszczenia kwiatów lub całych rozet.
Obecnie, jesienią mamy możliwości ochrony przed Pseudomonas poprzez:
- Stosowanie etefonu po zbiorach, aby drzewa szybciej weszły w stan spoczynku. Zabieg etefonem po zbiorach powoduje, że pąki kwiatowe są bardziej zwarte, przez co Pseudomonas ma utrudnione wnikanie. Dodatkowo etefon przyspiesza opadania liści tym samym skracając okres kiedy bakterie mogą wnikać.
- Stosowanie preparatów miedziowych po zbiorach. Miedź ma działanie bakteriobójcze, więc po zbiorze (od początku opadania liści) wykonujemy 1–2 zabiegi preparatem miedziowym w dawce 2,5 kg/ha. Miedź ogranicza również rozwój grzyba Neonectria oraz w pewnym stopniu zarazę ogniową.
- Stosowanie dolistne cynku po zbiorach. Zabiegi cynkiem wzmacniają pąki kwiatowe, cynk wykazuje również działanie ograniczające bakterie. Pierwiastek ten odpowiada również za zawiązywanie pąków kwiatowych.
O dalszych zaleceniach i postępowaniu z Pseudomonas będziemy informować podczas spotkań Klubu Gruszowego oraz na naszym portalu.
Oprac. Marcin Piesiewicz