Markety płacą więcej za Galę

Gala woda

Podobnie jak w minionym sezonie, również obecnie Gala przoduje w cennikach zakupu eksporterów i grup producenckich. Wzrosty cen na rynkach zagranicznych wywołały „efekt domina”.

Od początku listopada eksporterzy aktywnie poszukują Gali. Wysoki popyt na rynkach zagranicznych, przede wszystkim ze strony Indii, doprowadził do systematycznego wzrostu cen. We wrześniu za jabłka powyżej 72 mm płacono najczęściej 1,80 zł/kh. Natomiast w ubiegłym tygodniu te powyżej 68 mm były wyceniane już na 2,30 – 2,40 zł/kg.

Krajowa Gala wysokiej jakości trafia przede wszystkim na rynki zagraniczne. Płynny handel i rosnące ceny doprowadziły do tego, że markety, które chcą kupić Galę muszą za nią nieco więcej zapłacić. Jest to chyba najlepszy dowód na to, że tylko masowy eksport może najskuteczniej zmusić zagraniczne markety do oferowania wyższych stawek za jabłka. 

Jak widzimy na wykresie poniżej (dane Ministerstwa Rolnictwa), stawki za jakie sieci kupowały Galę przez wiele tygodni były nieco poniżej poziomu 3,00 zł/kg. Jednak drugi i trzeci tydzień listopada przynoszą wyraźny wzrost do średniego poziomu 3,26 zł/kg, co jest bardzo dobrą informacją. Mówimy o wzroście na poziomie 17%.

Pamiętajmy, że na eksport trafiają przede wszystkim owoce odmiany o najwyższych parametrach jędrności i wybarwienia. Czeka je nierzadko kilkadziesiąt dni podróży. Na krajowy rynek kierowane są owoce o nieco niższych parametrach.

ceny gali 2023

źródło danych: Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here