Niedobór paliw dla rolników i kolejny cud na stacjach

Ropa drożeje, złoty tanieje, a na stacjach ceny bez zmian. Dla kierowców do dobre informacje, jednak zdarza się, że brakuje paliwa na rolników. Co jest przyczyną kolejnego „cudu na Orlenie”?

Rolnicy z całego kraju w ostatnich dniach skarżą się na brak dostępności oleju napędowego w ilościach hurtowych. Tego typu posty często pojawiają się w różnych mediach społecznościowych. Hurtownie albo odmawiają im dostaw po kilka tysięcy litrów, albo zawyżą ceny o kilkadziesiąt groszy. Analitycy zauważają bardzo ciekawy trend, jeśli chodzi o ceny hurtowe Orlenu. Zwłaszcza, że w tym samym czasie rosną stawki na stacjach w Czechach i na Węgrzech. Nie brakuje komentarzy, że przyczyną całego „zamieszania” są zbliżające się jesienne wybory.   

Jeśli spojrzymy na wykres cen ropy naftowej i hurtowe ceny paliw Orlenu w tym samym czasie to zauważymy, podobnie jak eksperci, bardzo ciekawe sprzeczności. Od początku lipca ropa naftowa sukcesywnie drożeje, a w Polsce ceny detaliczne są niezmienne. Wynika to z polityki cenowej największego podmiotu na rynku paliw. Podczas gdy baryłka ropy zdrożała przez dwa miesiące o około 14%, to litr paliwa w Polsce podrożał jedynie w hurcie jedynie o około 6%. Na stacjach ceny wzrosły tylko symbolicznie. 

 

cena ropy
Źródło: www.stooq.pl

 

Jak informują eksperci na łamach portalu money.pl, Orlen zablokował ceny nawet pomimo podwyżek cen surowca na rynkach światowych. Ponadto złoty stracił to dolara więc decyzję krajowego giganta są tym bardziej sprzeczne z rynkiem, ponieważ za każdą baryłkę trzeba zapłacić więcej złotówek. 

Zablokowanie cen na stabilnym poziomie spowodowało, że import paliw do Polski przestał być opłacalny. Zdaniem analityków rynkowych jest to główna przyczyna niedoborów, o jakich mówią w ostatnich dniach rolnicy. W związku z tym zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do ministra Jacka Sasina o zagwarantowanie odpowiednich ilości paliwa dla rolników w okresie wzmożonych prac polowych. 

źródło: www.money.pl / www.krir.pl

3 KOMENTARZE

  1. Wam to trudno dogodzić. Drogie paliwo – źle
    Tanie paliwo – źle. Jest paliwo- źle. Nie ma paliwa -źle. Stuknijta się w swoje pustaki, weźta sie chłopy za robotę i nie politykujta.

    • Dobrze ze od Rosji nadal kupujemy dlatego takie paliwo mamy tanie no i oczywiście wybory gorzej jak przegra pis to w tedy beda podwyżki i argumenty bo my wam tanie paliwo dawnalismy a teraz wygrali wybory i macie co chcieliscie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here