Niskie prognozy zbiorów gruszek w UE z powodu przymrozków

Najnowsze prognozy zbiorów potwierdzają, że gruszek tym sezonie będzie w Europie znacznie mniej. Z wyjątkiem Portugalii wszyscy wiodący producenci spodziewają się mniejszych zbiorów.

Trzy tygodnie temu informowaliśmy o (prawdopodobnie) najniższych zbiorach gruszek w Europie od dwudziestu lat. Szykują się najniższe zbiory gruszek od dwudziestu lat? Najnowszy raport przedstawiony na międzynarodowej konferencji gruszkowej Interpera potwierdza te przypuszczenia.

Największy procentowo spadek odnotują w tym roku Francuzi. W 2020 roku Francja wyprodukowała 130 000 ton gruszek. W tym roku produkcja jest szacowana na 65 000 ton – spadek o 50%. Powodem są wiosenne przymrozki. Wzrostu produkcji w tym roku spodziewają się wyłącznie Portugalczycy.

Znaczne spadki produkcji odnotują również czołowi producenci, czyli Belgia i Holandia. Tam tegoroczne zbiory mają być niższe o 30%. Podane procentowe spadki dotyczą porównania z ubiegłym rokiem. Warto mieć na uwadze, że 2020 dla gruszek z Beneluksu był rokiem absolutnie rekordowym jeśli chodzi o plonowanie. Tegoroczne zbiory mają wynieść 280 000 ton w Holandii i 275 000 ton w Belgii.

Plonowania gruszek nie oszacowali jeszcze Włosi, niemniej potwierdzają oni znacznie mniejsze plonowanie również z powodu wiosennych przymrozków. Na konferencji nie przedstawiano danych z Polski.

źródło: agf.nl

prognoza zbiorów gruszek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here