Ocieplenie klimatu i eksport jabłek

Gala paskowana

Temat jakże odległy od naszych codziennych problemów, ale warto być na bieżąco i z takimi informacjami. Ocieplanie klimatu sprawia, że na oceanie Arktycznym otwiera się nowa droga morska. Transport z dalekiego wschodu może być krótszy i tańszy. Jest to szansa, którą nasza branża powinna w przyszłości wykorzystać.

Żeby eksportować jabłka do południowo-wschodniej Azji trzeba najpierw zdobyć kontakty handlowe. Niemniej szanse, jakie daje „północna droga morska” mogą być znaczące z naszego punktu widzenia. Handel z Azją może być znacznie tańszy. Opłynięcie Rosji od północy to podróż o 1/3 krótsza w porównaniu do trasy wiodącej przez Kanał Sueski.

północna droga morska
Porównanie szlaku Północno-Wschodniego i szlaku przez kanał Sueski

Klimat ociepla się bardzo szybko i trasa ta przez coraz dłuższą część roku jest wolna od lodu. Oznacza to, że transport będzie coraz tańszy ponieważ flota lodołamaczy będzie pracować coraz krócej, a to ogromne koszty. Na transporcie przez tan szlak zarobią Rosjanie, ale skorzystają wszyscy.

Rosja planuje zainwestować w utworzenie całorocznego szlaku przez Ocean Arktyczny niemal 4 miliardy dolarów. Dzięki temu szlak ten może być otwarty już w 2030 roku. Trasą tą mogą przepłynąć także polskie jabłka na rynki azjatyckie. O ewentualnym eksporcie należy myśleć już teraz. Tańszy transport to bardziej konkurencyjna oferta naszych owoców w porównaniu z innymi dostawcami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here