Optymizm na rynku gruszek, najbardziej zaskakuje Lukasówka

gruszki w hurcie

Niższe zbiory w Europie to główny powód wyższych cen i dobrych nastrojów producentów gruszek. Ceny w Polsce dorównują zachodnioeuropejskim. 

„Gruszkowe” dyskusje zdecydowanie dominuje temat Konferencji i jej cen. W Belgii i w Holandii ceny za wagę w skrzyni wahają się obecnie od 3,51 do 3,95 zł (0,80 – 0,90 eur/kg). Jak widzimy ceny w Polsce są w tym wypadku wreszcie porównywalne z zachodnioeuropejskimi.

Na naszych rynkach hurtowych standardową ceną za 20-kilogramową skrzynkę wysokiej jakości Konferencji jest poziom 100 – 110 zł, czyli 5,00 – 5,50 zł/kg. Z kolei na aukcjach w Belgii osiągnięty został poziom 4,40 zł – 1,00 euro za kilogram gruszek powyżej 65 mm.

Jednak jak zauważają handlowcy na Zachodzie, najbardziej spektakularne wzrosty zaliczyła tam odmiana Lukasówka. W szczycie zbiorów tamtejsi sadownicy sprzedawali ją po około 2,00 zł/kg (0,40 eur). Jeśli dziś chcielibyśmy kupić odmianę w Holandii musimy zapłacić 3,00 zł (0,70 eur) za każdy kilogram owoców w skrzyni.

Zadziałał tu naturalny mechanizm, który wielokrotnie obserwujemy także na polskim rynku. W przypadku wysokich i rosnących cen danej odmiany, popyt kupujących przesuwa się w kierunku nieco tańszych produktów. Takim w przypadku gruszek tradycyjnie wobec Konferencji była właśnie Lukasówka. 

 

źródło: www.agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here