W sytuacjach kryzysowych można dotować rolnictwo w najprostszy sposób, czyli pieniędzmi. Inna „filozofia” pomocy to deregulacja i ulgi podatkowe. W Mołdawii właśnie zdecydowano się na ten drugi sposób.
Mołdawska Agencja Prasowa poinformowała, że tamtejszy parlament przyjął projekt ustawy o zwrocie podatku VAT. Na czym ma polegać ta forma wsparcia dla rolników? Zgodnie z dokumentem beneficjentami programu zwrotu podatku VAT będą rolnicy, którzy w wyniku klęsk żywiołowych w 2022 roku ponieśli straty w wysokości ponad 50 % produkcji.
Zwrot podatku VAT nastąpi na podstawie wniosku złożonego w Urzędzie Skarbowym. Zatem rolnik otrzyma zwrot podatku VAT, jaki zapłacił w towarach i usługach w kwietniu, maju i czerwcu. Chodzi oczywiście o wydatki poniesione na produkcję rolną.
Jest to zatem inna „filozofia” pomocy. Wparcie danego sektora nie polega na bezpośrednich finansowych dotacjach czy dopłatach lecz na ulgach podatkowych. Przykładowy rolnik nie otrzymuje pieniędzy, jednak dzięki opisanemu mechanizmowi nie wydaje jakiejś ich części. Finalnie w kieszeni rolnika zostaje więcej pieniędzy, a do budżetu trafia mniej pieniędzy z tytułu podatku VAT. Czy waszym zdaniem tego typu wsparcie jest skuteczniejsze od tradycyjnych „unijnych” dopłat?
źródło: moldpress.md