Prawidłowe ustawienie skrzyniopalet w chłodni

skrzynie

Trwa szczyt zbiorów jabłek deserowych. Warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach podczas ustawiania skrzyniopalet z jabłkami w komorach chłodniczych.

Odpowiednie ustawienie w skrzyń w chłodni skutkuje odpowiednią cyrkulacją powietrza. Dzięki niej zminimalizujemy odsetek źle przechowanych jabłek. Chociaż zasady te są ogólnie znane to nadal zdarza się, że sadownicy popełniają podstawowe błędy.

Zacznijmy od podstaw, w tym wypadku od sufitu. Przestrzeń między ostatnimi skrzyniami a sufitem nie może być mniejsza niż 35 centymetrów. Jest to konieczne, aby zapewnić swobodny przepływ schłodzonego powietrza między skrzyniami a sufitem do tylnej ściany komory. Nie wolno stawiać skrzyń przed wylotem chłodnicy. Wówczas owoce po przeciwnej stronie komory nie będą odpowiednio schłodzone.

Odstęp między skrzyniami a ścianami musi być zachowany w każdym miejscu. W przypadku tylnej ściany, co najmniej 30 centymetrów. W przypadku przedniej – 60 centymetrów. W przypadku ścian bocznych wymagane jest 15 centymetrów. Jest to konieczne, aby powietrze z chłodnicy dotarło możliwie do każdej części komory. Nie wolno zapominać o odstępach między rzędami skrzyń – 10 centymetrów oraz słupkami – 5 centymetrów.

Zdarza się, że sadownicy stosują rozwiązania, które mają na celu „wymuszenie” prawidłowego obiegu powietrza. Do chłodnicy montowane są metalowe elementy, które mają na celu skierować strumień schłodzonego powietrza w przestrzeń między skrzyniami a sufitem. Między chłodnicą a rzędem skrzyń pod nią można również zainstalować kurtynę powietrzną z grubej folii przez całą szerokość komory. To proste rozwiązanie wymusi obieg powietrza przez całe pomieszczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here