Trudna sytuacja w zagłębiu sandomierskim

zbiory jabłek

W zagłębiu sandomierskim sytuacja producentów jabłek jest wyjątkowo trudna. Możliwości zbytu są ograniczone, a ceny bardzo niskie. Radni apelują do Ministra o interwencję.

W okolicach Sandomierza sytuacja z jabłkami jest jeszcze trudniejsza niż w innych zagłębiach produkcyjnych w kraju. W rejonie przede wszystkim funkcjonuje mniej grup producenckich i eksporterów. W związku z tym sprzedaż jabłek deserowych jest obecnie mocno ograniczona. Potocznie mówi się, że „eksport stoi” co jest prawdą. Ceny zakupu są jeszcze niższe niż w pozostałych rejonach kraju. Jabłka deserowe są kupowane po 0,50 – 0,70 zł za kilogram przez podmioty z zagłębia grójeckiego. Można się spotkać z ofertami zakupu Idareda na przechowanie po 0,40 zł za kilogram.

Wobec takiej sytuacji wielu sadowników decyduje się na sprzedaż jabłek na rynku hurtowym w Sandomierzu. Rosnąca podaż owoców doprowadza to stałego spadku cen. Jabłka deserowe są sprzedawane nawet poniżej 10 zł za 15 kilogramową skrzynkę (0,53 zł/kg). Niestety kupujący na tym rynku nie są w stanie odebrać tak dużych ilości jabłek.

Wobec braku zbytu pozostaje sprzedaż jabłek do przetwórstwa. Pośrednicy z tytułowego zagłębia wykorzystują sytuację z ostatnich dni. Rosnąca podaż i brak możliwości płynnej sprzedaży surowca to codzienność w całym kraju. Niemniej w sandomierskim cena skupu spadła nawet do 0,25 – 0,27 zł za kilogram. W związku z tym, że ceny nie spadły na przetwórniach przedsiębiorcy maksymalizują zyski.

O „upokarzająco niskich” cenach informuje starosta sandomierski Marcin Piwnik na łamach Tygodnika Nadwiślańskiego. Radni powiatu wystąpili do Ministra Pudy o szybką interwencję wobec kryzysu na rynku.

2 KOMENTARZE

  1. Tak jakby Puda kiedykolwiek cokolwiek zrobił sensownego. Miały być inspekcję ale jeszcze nie dotarły. Może jak sezon się skończy to zaczną kontrolować.

  2. Sadzic wiecej to napewno bedzie gdzie sprzedac. Takie lata sa potrzebne ci wszyscy pseudo sadownicy powinni juz dawno zniknac z rynku i pilnowac swojej pracy a nie bawic sie w sadownika i psuc rynek dla sadownikom co z tej ciezkiej ciezkiej pracy zyja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here