Aktualne ceny koncentratu jabłkowego

Jeszcze kilka lat temu cena polskiego koncentratu jabłkowego na rynkach światowych była tematem tabu. Sukcesywnie staramy się to zmieniać i relacjonować sytuację na rynku.

Na rynku europejskim sytuacja jest stabilna. Tak samo prezentują się również ceny. Wynika to z faktu, że wewnątrz Wspólnoty nie notujemy większych problemów w transporcie z użyciem cystern. Ceny stale utrzymują się na poziomie 1,10 euro za kilogram (5,06 zł/kg).

Na rynku amerykańskim sytuacja jest nieco bardziej złożona. Od wielu tygodni w przypadku koncentratu jabłkowego popyt przewyższa podaż. Na wykresie cen widzimy delikatny trend wzrostowy. Obecnie koncentrat europejski (w tym polski) sprzedawany jest od 10,05 do 11,10 zł/litr. Takie same ceny osiągnął już koncentrat chiński. Nieco droższy jest produkt turecki. Kosztuje on od 9,60 do 11,64 zł/litr.

Wielokrotnie informowaliśmy, że globalny rynek koncentratu jabłkowego jest rynkiem bardzo stabilnym. W ujęciu światowym popyt nie zmienia się znacząco. Zmienia się natomiast produkcja. W Chinach obserwujemy niedobory węgla, racjonowanie energii elektrycznej i coraz droższy transport morski. Z tych powodów chiński koncentrat jest eksportowany w mniejszych ilościach i staje się mniej konkurencyjny. Można przypuszczać, że zwiększenie konkurencyjności polskiego produktu jest jedną z przyczyn, z powodu których ceny zakupu na przetwórniach nie spadają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here