Trzy drogi sprzedaży dla Idareda. Którą wybierają sadownicy?

idared w Polsce

Jak obecnie kształtują się ceny Idareda i jaki kanał sprzedaży wybrać?

Praktycznie od jesieni całe partie Idareda trafiają do przetwórstwa. W październiku oferty zakupu za wagę w skrzyni były niezwykle niskie. Z tego powodu część sadowników już w sadzie decydowała się na sprzedaż całych kwater do przetwórstwa. Z kolei od początku roku całe komory chłodnicze były masowo kierowane do produkcji soków i koncentratów. I chociaż Idared nadal ma znaczący udział w strukturze odmian, to jego podaż jest obecnie ograniczona względem ubiegłych sezonów. Spotkamy się także z opiniami, że późną wiosną i wczesnym latem będzie on odmianą wręcz poszukiwaną.

Dziś mamy kilka kanałów zbytu. Przetwórstwo po 0,62 – 0,64 zł/kg netto (niemal 0,70 zł/kg brutto). Sprzedaż za wagę w skrzyni po 0,65 – 0,70 zł/kg lub sprzedaż na sortowanie po 0,70 – 0,75 zł/kg.

Najmniej atrakcyjna z punktu widzenia sadownika jest obecnie sprzedaż na sortowanie. Nawet w przypadku dobrej jakości jabłek ostateczny wynik jest mniej opłacalny niż sprzedaż na patelnię”. Weźmy przykład 10 tonowej partii. Średnia cena po sortowaniu to 0,62 zł/kg. Czyli tyle, ile można otrzymać za te same jabłka w gospodarstwie bez dodatkowych kosztów i kilkudziesięciodniowego terminu płatności. Oczywiście wynik może być zarówno lepszy i gorszy od prezentowanego przykładu:

Kaliber Masa Cena w kg Wartość w PLN
70-90 6500 0,70 4550
65-70 1000 0,60 600
60-65 500 0,50 250
odsort 2000 0,40 800

 

Jest jeszcze sprzedaż za wagę w skrzyni. W tym wypadku kupujący przyjęli strategię ceny o kilka symbolicznych groszy wyższej niż cena jabłek przemysłowych. W ostatnich dniach wyraźnie przybyło ofert zakupu po 0,65 zł/kg. Także w tym przypadku nie jest to oferta lepsza, niż sprzedaż do przetwórstwa. Otrzymujemy od sadowników informacje, że otrzymują oferty zakupu jabłek przemysłowych po 0,64 – 0,65 zł/kg. Zatem sprzedaż za wagę w skrzyni praktycznie mija się z celem. Słyszymy także opinie, że ta forma sprzedaży jest wybierana przez sadowników wyłącznie z powodu NIESPRZEDANIA jabłek deserowych do przetwórstwa. 

Zdaniem naszych rozmówców sadownicy nadal zbyt rzadko wychodzą z własną ofertą cenową i inicjatywą. Za Idareda można oczekiwać wyższych stawek. Dotyczy to wszystkich odmian, jednak w tym miejscu skupmy się na tytułowej odmianie. Widzimy wyraźnie, jak cena jabłek przemysłowych kształtuje rynek jabłek deserowych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here