W jakim kierunku zmierza amerykańskie sadownictwo?

sady USA

Dziś jesteśmy w centrum amerykańskiego sadownictwa, w Dolinie Yakima. Gościem specjalnym konferencji PROFIFRUIT – Zbiory jabłek 2020 była Karen Lewis z Uniwersytetu Stanu Waszyngton, która opowiedziała o kierunkach rozwoju sadownictwa w Stanach Zjednoczonych. 

Całość konferencji PROFIFRUIT – Zbiory jabłek 2020 można obejrzeć TUTAJ

Jednym z poruszonych tematów była nowa klubowa odmiana jabłek – Cosmic Crisp. Zdaniem Karen Lewis, amerykańskie sadownictwo przeszło przez wiele zmian by dojść do tego miejsca, w którym dziś się znajduje. Było to przekształcenie starszych systemów sadów w nowoczesne nasadzenia,  co pozwoliło zwiększyć nie tylko plony, ale także jakość. Kolejny krok to odmiany.

Za Cosmic Crisp stoi dobry plan marketingowy, nieporównywalny do żadnego innego. W tym samym czasie wiele nowych odmian jest promowanych i produkowanych, wszystkie z nich pochodzą z programów hodowlanych, wiele z nich jest jednak regionalnych. Cosmic Crisp jest uprawiany właściwe tylko w stanie Waszyngton.

W Polsce mamy często do czynienia z brakiem następców. W Stanach również był taki okres, kiedy młodsze pokolenie nie powracało do rolnictwa. Jednak przyglądając się bliżej, okazuje się, że zarówno na środkowym zachodzie, na północnym wschodzie, na wschodnim, jak i zachodnim wybrzeżu wielu młodych ludzi dołączających do pracy na rodzinnych farmach i czy w rodzinnych firmach. Dzieje się to jednak tylko w gospodarstwach przynoszących zysk. Więcej w rozmowie Adama Paradowskiego z Karen Lewis. 

 

fot: screen EL CAMPIRANO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here