W tym sezonie mniej owoców pestkowych także w Mołdawii

przymrozki czereśnie

Kilka tygodni po przymrozkach dokładne straty w plonach podali Hiszpanie. Także w Mołdawii zbiory owoców pestkowych będą w tym sezonie mniejsze z powodu przymrozków.

Pod koniec drugiej i na początku trzeciej dekady kwietnia w niektórych północnych regionach Mołdawii w sadach wystąpiły dwie fale nocnych przymrozków do -9 stopni Celsjusza. W tym samym okresie mrozy były znacznie słabsze w centrum i na południu kraju i tam sady nie doznały znaczących uszkodzeń.

Jak podają tamtejsze media, szkody są lokalne, ale duże. Według szacunków ekspertów w sadach na północy kraju zbiory moreli mogą być wręcz symboliczne, ponieważ straty sięgają 90%. Liczby te po raz kolejny uzmysławiają nam, jak niezwykle wrażliwym gatunkiem na spadki temperatur jest morela.

Sytuacja wygląda lepiej w pozostałych gatunkach. Niemniej mołdawscy producenci szacują straty w czereśniach na 70 – 80%. W przypadku śliwek odsetek zniszczeń spowodowanych przez przymrozki ocenia się na 40 – 50%.

Warto dodać jako ciekawostkę, że według hiszpańskiego związku producentów owoców Afrucat w tym roku zbiory gatunków pestkowych będą najniższe od 40 lat.

źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here