Włoskie i francuskie niedobory gruszek to prognostyk udanego sezonu

gruszki

W Polsce ceny gruszek są na dobrym poziomie i są stabilne. Belgowie i Holendrzy cieszą się z eksportu do Francji, który jest kolejnym powodem ku dobremu sezonowi gruszkowemu. Z powodu przymrozków ceny francuskich gruszek są rekordowo wysokie. 

Z powodu wiosennych przymrozków tegoroczne zbiory gruszek we Francji są nawet o 60% mniejsze. Francuscy hurtownicy już teraz mają problemy ze zdobyciem owoców dla swoich odbiorców w kraju. Po drugie ceny są bardzo wysokie. Obecnie w hurcie za francuskie gruszki detaliści muszą zapłacić od 5,00 do 7,00 euro za kilogram, czyli od 23 do 32 zł za kilogram.

W efekcie z Francji do krajów Beneluksu napływa coraz więcej ofert kupna gruszek. Tamtejsze owoce są tańsze i uzupełniają niedobory krajowych gruszek. Ponadto hurtownicy informują, że pomimo mniejszych zbiorów tegoroczna jakość jest wyraźnie niższa w przypadku francuskich gruszek.

Niedobory gruszek we Włoszech (-65% w stosunku do 2020r.) i Francji (-57% w stosunku do 2020r.) już teraz skutecznie wpływają na ceny u czołowych producentów. Belgowie i Holendrzy są zadowoleni z przebiegu sezonu i nie spieszą się ze sprzedażą. Znaczny eksport na wspomniane rynki będzie nadal stymulował średni wzrost cen gruszek.

źródło agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here