Zdaniem analityków mogliśmy zebrać mniej jabłek niż szacowano

polskie jabłka ceny

Zdaniem analityków Komisji Europejskiej są przesłanki, że w Polsce zebraliśmy mniej jabłek niż w podawanych wcześniej prognozach. Niestety, nasze jabłka są nadal najtańsze w Unii.  

W najnowszym raporcie o rynku jabłek we Wspólnocie, zwrócono uwagę na to, że ogólnie wyższe ceny w Unii to zasługa znacznie mniejszych zbiorów w Polsce i we Francji. Ponadto dowiadujemy się o dużej podaży jabłek przemysłowych w Polsce, których duży odsetek jest spowodowany ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi. Co ciekawe francuscy przetwórcy doświadczają niedoboru surowca do przetwórstwa.

Zdaniem analityków z powodu przebiegu pogody, brakach w sile roboczej i niższej jakości istnieją przesłanki, aby twierdzić, że zbiory jabłek w Polsce były niższe niż wcześniej prognozowano (3,3 – 3,4 miliona ton).

Według danych KE średnia cena jabłek deserowych w styczniu wynosi w Polsce 43 euro – 195 zł (za 100 kg). Daje to 1,95 zł za kilogram. Wielu sadowników mogłoby zapewne polemizować z autorami raportu. Niemniej nadal Polskie jabłka są najtańsze we wspólnocie.

Znacznie droższe niż w ubiegłym roku są natomiast jabłka we Francji (5,48 zł/kg). We Włoszech (3,71 zł/kg) i w Niemczech (3,44 zł/kg).

Cena: euro/100 kg 

Źródło: www.ec.europa.eu

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here