Zgrany duet – Boskoop i Święta

boskoop przed swiatami

Zbliżają się święta. Tradycyjnie okres je poprzedzający to zwiększony popyt na Boskoopa. Odmianę znajdziemy w grudniu w wielu marketach. Oprócz tego jest najdroższą odmianą zarówno na rynkach hurtowych, jak również w cennikach grup producenckich.

Najpopularniejszą kulinarną odmianą w Polsce handlują obecnie grupy producenckie oraz sieci supermarketów. Warto dodać, że w cennikach grup producenckich Boskoop nie widniał od okresu jego zbiorów, a dopiero od kilku tygodni. Piękna z Boskoop to najdroższa, obok Empire-a odmiana w cennikach podmiotów kupujących. Sadownicy otrzymają za niego najczęściej 2,00 zł za kilogram. Pojawiają się również wyższe oferty, maksymalnie 2,20 zł/kg. Obecnie odmianę kupimy w wielu sieciach handlowych. Ma to związek ze świętami i mnogością zastosowań odmiany. Dla przykładu sieć Biedronka oferuje swoim klientom polskiego Boskoopa po 3,99 zł za kilogram.

Również w tym sezonie Boskoop jest najdroższą odmianą jabłek na rynkach hurtowych. Obecnie są to stawki 40 – 45 złotych za 15 kilogramową skrzynkę (2,66 – 3,00 zł/kg). W ubiegłym sezonie ceny były znacznie wyższe. Jak na razie na rynkach hurtowych nie widać zwiększonego popytu na Boskoopa a ceny od kilku tygodni są stabilne. Nie bez znaczenia na popyt jest zamknięta branża gastronomiczna, która zagospodarowywała duże ilości odmian kulinarnych.

Boskoop, to przede wszystkim szarlotka. Chociaż niektóre gospodynie domowe preferują inne odmiany, jak na przykład Boiken czy Szara Reneta, to zdecydowanie przeważa Boskoop. Ponadto świetnie się nadaje do pieczenia czy przecierów. Wszechstronność zastosowań odmiany zarówno w gastronomii i gospodarstwach domowych jest niezwykle szeroka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here