Zdecydowane „nie” dla destabilizacji polskiego rynku rolnego. Co na to producenci malin?

zakaz importu produktów rolnych z ukrainy

Destabilizacja polskiego rynku rolnego poprzez napływ importu z Ukrainy to nie tylko zboża. Konsekwencją jest również dramatyczna sytuacja na rynku malin. Trudno też nie wspomnieć o koncentracie jabłkowym, który prawdopodobnie także będzie sprowadzany w dużych ilościach. Tymczasem „nie” dla destabilizacji polskiego rynku rolnego wciąż pojawia się tylko w kontekście zboża…

– Interes polskiego rolnika, interes polskiego rolnictwa jest dla nas najwyższym nakazem. Obiecaliśmy obronić polskie rolnictwo przed zalewem zboża ukraińskiego i słowa dotrzymujemy – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na przejściu granicznym w Dołhobyczowie. Premierowi towarzyszył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który podkreślił, że działania podejmowane przez resort rolnictwa od kwietnia 2023 r. mają na celu ochronę interesów polskich rolników.

– Rząd zdecydowanie sprzeciwia się rozchwianiu polskiego rynku rolnego. Polska utrzyma zakaz importu czterech zbóż z Ukrainy po 15 września, niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej, która tego zakazu może nie przedłużyć – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na przejściu granicznym w Dołhobyczowie.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska jako pierwsza zabezpieczyła swoje granice przed nadmiernym napływem ukraińskiego zboża.

– Po takim kroku Komisja Europejska się obudziła i po trzech tygodniach stało się możliwe przygotowanie i wdrożenie rozporządzenia ogólnoeuropejskiego – mówił premier. (…)

(…) – My zawsze będziemy z polskimi rolnikami i będziemy robić to, co jest w interesie polskiego rolnika i polskiej gospodarki. To jest dla nas najważniejsze – podsumował swoją wypowiedź szef resortu rolnictwa.

Oczywiście, zakaz importu zboża z Ukrainy, to bardzo dobry krok, jednak podobne rozwiązanie powinno obejmować również inne artykuły. Niestety, chociaż plantatorzy malin postulowali, aby zablokować niekontrolowany napływ ukraińskich malin, do tej pory nie doczekali się tego, a sezon musieli spisać na straty…

Czas pokaże, jak rozwinie się sytuacja z ukraińskim koncentratem jabłkowym…

Źródło: informacja prasowa MRiRW

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here