Aktualne ceny śliwek u pośredników. Nie słabnie import śliwek z Mołdawii, dlatego ceny spadają (08.09.2023)

Haganta

Można złośliwie powiedzieć, że importerzy rozpoczęli wyścig pod tytułem: kto „ściągnie” więcej śliwek z Mołdawii… Import stymuluje unijny brak ceł, a sadownicy sprzedają krajowe owoce po niższych cenach. Jak kształtują się aktualne ceny śliwek?

Spadki cen skupu śliwek

Na przełomie sierpnia i września grupy producenckie kupowały śliwki maksymalnie po 3,30 zł/kg w przypadku fioletowych odmian powyżej 32 mm średnicy. W tym tygodniu stawki spadły do 3,00 a następnie do 2,80 zł/kg. Niestety, dziś kupujący poinformowali swoich dostawców drogą SMS-ową o kolejnych obniżkach, tym razem do poziomu 2,50 zł/kg. Oczywiście, ceny w przypadku poszczególnych podmiotów różnią się o 10 groszy, jednak dominują wymienione wyżej stawki.

Już tydzień temu informowaliśmy o rosnącym imporcie śliwek do Polski. Aktualnie głównym kierunkiem importu jest Mołdawia. Owoce trafiają zarówno na rynku hurtowe, ale także są coraz częściej obiektem zainteresowania sieci marketów, które szukają tańszej oferty na niekorzyść dostaw krajowych śliwek. Aby polscy dostawcy byli konkurencyjni, zmuszeni są do obniżania cen sprzedaży, a także skupu, który wynika z rosnącej podaży.

import śliwek

Zbiory w Mołdawii i rosnący import śliwek do Polski

Eksperci szacują, że w tym roku zbiory śliwek w Mołdawii wyniosą 85 tysięcy ton. Nie zapominajmy, że Mołdawia liczy jedynie 2,6 miliona mieszkańców. Zatem przewiduje się, że eksport wyniesie w tym sezonie 70 tysięcy ton. W porównaniu ze słabym sezonem 2022, w tym roku plony wracają do normy.

Podobnie jak w przypadku importu mrożonych malin, czy koncentratu jabłkowego, również w tym wypadku kluczowe znaczenie mają unijne przepisy. Przypomnijmy, że Komisja Europejska przedłużyła na kolejny rok bezcłowy kontyngent w handlu z Mołdawią. Dotyczy on 6 produktów, w tym właśnie śliwek. Fakt ten znacząco ułatwia importerom „zalewanie” polskiego rynku tymi owocami. Tak należy nazwać setki ofert sprzedaży śliwek, które w tym tygodniu w sieci zamieszczają mniejsi i więksi importerzy.

Importerzy dostosowują swoje ofert do cen rynkowych. Zatem obecnie mówimy o przedziale 3,00 – 3,50 zł/kg. Ile otrzymuje za owoce producent w Mołdawii? Ceny od początku zbiorów odmiany Stanley spadają. Aktualnie sadownicy otrzymują od 0,95 do 1,20 zł/kg przy sprzedaży na eksport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here