Aktualne ceny Gali Must (08.09.2023). Nowe standardy od pośredników – zakup powyżej 72mm?

gala must

Lada dzień „pełną parą” ruszą zbiory Gali Must, która nadal zajmuje w skali kraju znaczący obszar upraw. W cennikach odbiorców odmiana jest już od jakiegoś czasu. Jak kształtują się aktualne ceny jabłek tej odmiany?

Ceny Gali Must 08.09.2023

Tytułowa odmiana z przeznaczeniem na sortowanie jest aktualnie kupowana najczęściej po 1,80 zł/kg w przypadku jabłek o średnicy powyżej 70 mm. Mniejsze jabłka są znacznie tańsze. Za nie, po sortowaniu sadownik otrzyma 1,00 – 1,20 zł/kg. Na forach sadowniczych nie brakuje chętnych do jej zakupu.

Równocześnie dowiadujemy się również o pierwszych propozycjach za wagę w skrzyni. W przypadku ofert na poziomie 1,50 – 1,60 zł/kg i jabłek wysokiej jakości powyżej 65 mm wydają się być one bardziej atrakcyjne z punktu widzenia sprzedającego. Jako ciekawostkę warto dodać, że pomimo dziesiątek nowych sportów Gali, to nadal często spotkamy się z opinią, że to właśnie Gala Must jest najsmaczniejsza z całej „rodziny”.

Gala MustNowy trik kupujących 

Od lat standardem w handlu jabłkami jest średnica 70 mm. To właśnie powyżej tego rozmiaru realizowane są tysiące dostaw do marketów czy dla zagranicznych odbiorców. Jednak w cennikach spotkamy się z ofertami zakupu Gali Must po wyższej cenie za jabłka od 72 do 90 mm. Z kolei niższa cena dotyczy jabłek od 65 do 72 mm średnicy.

Jest to polityka części pośredników, którą sadownicy zdecydowanie krytykują. Na pierwszy rzut oka, cena za większe jabłka jest atrakcyjna. Jednak ostateczny wynik z sortowania już nie będzie już tak korzystnie wyglądał. Jest to pewnego rodzaju „trik”, który działa na korzyść sortujących. Jabłka od 70 do 72 mm kupione po 1,20 zł/kg zostaną sprzedane po lepszej cenie finalnemu odbiorcy.

W przypadku dużych partii Gali Must (jak i każdego innego sportu Gali), te 2 mm średnicy mogą robić dużą różnice w ostatecznym rachunku finansowym. Zwłaszcza wobec tegorocznego niedoboru opadów i wysokich temperatur tuż przed zbiorami, gdy przyrost owoców w teorii powinien być największy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here