Czy w tym sezonie padną rekordy cen skupu czarnych porzeczek?

ceny skupu czarnych porzeczek 2022

Ostatni sezon w przypadku czarnych porzeczek odznaczył się wysokimi cenami skupu porzeczek, jakich nie notowaliśmy od wielu lat. W tym sezonie wiele zmiennych może sprawić, że sytuacja powtórzy się. 

W przypadku rozpoczęcia skupu każdego z gatunków największy wpływ na popyt ze strony przetwórców i wyjściowe ceny skupu mają stany magazynowe przed zbiorami. Po niskim plonowaniu w ubiegłym roku i płynnej sprzedaży mrożonych czarnych porzeczek zapasy produktów przetworzonych w Polsce są na znikomym bądź zerowym poziomie. To bez wątpienia dobra wiadomość dla producentów.

Niskie z kolei będzie plonowanie. Producenci gatunku z wielu rejonów kraju informowali wielokrotnie o intensywnym osypywaniu się zawiązków. Powodem była susza, która trwała do momentu zawiązywania się jagód. Niższe plonowanie i rezygnowanie z uprawy były powodem cen skupu, które w ubiegłym sezonie osiągnęły poziom 4,50 zł/kg.

Na rynkach zachodniej Europy mrożone czarne porzeczki z Polski nie były już dostępne w grudniu 2021 roku. Ostatnie raportowane ceny wynosiły 2,15 eur/kg (9,94 zł/kg). To stawki, jakie mroźnie otrzymywały na miejscu załadunku w kraju.

Znacznie bardziej złożona jest sytuacja z czerwonymi porzeczkami. Wzrost nasadzeń w ostatnich latach doprowadził do znacznego spadku cen skupu. Osypywanie się zawiązków było obserwowane także na porzeczkach czerwonych. Plantatorzy są zdania, że i w tym wypadku plony będą znacznie niższe niż w ubiegłym roku. Przetwórcy przekonują, że popyt będzie na niskim poziomie. Niemniej ceny uzyskiwane za mrożone czerwone porzeczki są na poziomie 0,80 eur/kg (3,70 zł/kg) co oznacza czterokrotność ceny skupu przez zakłady w ubiegłym sezonie. 

 

5 KOMENTARZE

  1. co z tego ze duzo jest.. ale zachod wszystko kupi z ukrainy nie przywioza nic ..od ruskich tez nie kupią ..bedą tłukli sie w tym roku o kazdy towar

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here