Jagodowe Trendy 2023: Silny głos samych plantatorów. Już jutro w Kraśniku

Maliny 2023

Zmieniająca się sytuacja w sektorze owoców jagodowych pokazuje, że równie ważne jak zagadnienia dotyczące produkcji, są również analizy rynkowe i kwestie ekonomiczne. Jak w obliczu trudnej sytuacji radzą sobie plantatorzy poszczególnych gatunków owoców jagodowych? Już jutro, 24 listopada, zapraszamy do Kraśnika na konferencję Jagodowe Trendy 2023, gdzie o swoich doświadczeniach opowiedzą sami plantatorzy. 

Jak co roku uczestnicy konferencji Jagodowe Trendy mogą wziąć udział w szeregu ciekawych wykładów dotyczących ochrony, nawożenia i innych kwestii agrotechnicznych na plantacjach owoców jagodowych oraz ekonomii. Podczas tej edycji organizatorzy położyli jednak szczególny nacisk na sytuację samych plantatorów – jak wygląda ich punkt widzenia? W jaki sposób próbują odnaleźć się w zmieniającej się szybko sytuacji rynkowej?

Wstępem do tej dyskusji będzie debata o rynku malin. Co wpłynęło na tegoroczne załamanie rynku? Czy import z Ukrainy można zatrzymać? Czy protesty mają sens? Czy sytuację poprawi nowopowstałe stowarzyszenie plantatorów malin? W panelu wykładowym wystąpi między innymi Łukasz Cielma, plantator malin z Lubelszczyzny, który opowie, co jego zdaniem należy zmienić, aby w przyszłości sytuacja na rynku malin uległa poprawie.

Z kolei Paweł Jaruga, współzałożyciel spółdzielni rolników, skupi się na produkcji porzeczek i agrestu. Jego pomysłem na poprawę sytuacji jest współpraca między plantatorami. Jednak jak podkreśla, aby spółdzielczość rozwijała się, potrzebne są ku temu odpowiednie warunki. Nie chodzi tu o dofinansowania, ponieważ można bez nich doskonale funkcjonować. Ministerstwo Rolnictwa uzyskałoby znacznie lepsze wyniki i efekty, jeśli chodzi o procent zorganizowania rynku rolnego, jeśli stworzone byłyby odpowiednio proste i przejrzyste przepisy, które zachęcałyby do działania w ramach organizacji.

Kolejny punkt widzenia zaprezentuje Dominka Kozarzewska (Jagodowy Core Team), która na co dzień prowadzi plantację borówek, a poprzez wiele działań promocyjnych zachęca polskich konsumentów do sięgania po polskie owoce. Jednym z kroków do poprawy sytuacji rynkowej jest przecież wzrost spożycia owoców. Aby zrealizować ten cel należy najpierw odpowiedzieć na pytanie kim są i jak myślą kupujący owoce jagodowe w Polsce?

Jednym z gości będzie również Paweł Eggert, który zajmuje się uprawą aronii. W jego opinii odpowiedzią na trudną sytuację rynkową są innowacyjne produkty i nowoczesny marketing. Jak to zrobić?

Opisane tematy są tylko ułamkiem bogatego programu, który przygotowali organizatorzy. Sprawdźcie pozostałe punkty programu:  https://jagodowetrendy.pl/

Do zobaczenia w Kraśniku – 24 i 25 listopada – wstęp bezpłatny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here