Maliny: Dziś różnica między ceną skupu, a ceną hurtową jest znacząca

maliny deserowe

Pod koniec czerwca różnice między cenami skupu malin, a cenami malin na rynkach hurtowych były symboliczne. Obecnie są znaczące, więc sprzedaż na rynku hurtowym jest bardziej atrakcyjna, gdy producent posiada owoce wysokiej jakości.

Tegoroczny sezon maliny był i nadal jest niezwykle emocjonujący. Ceny skupu od końca czerwca powoli rosły, aby na początku lipca osiągnąć na krótko poziom 20,00 zł/kg. Wówczas na rynkach hurtowych minimalne ceny za owoce deserowe były niemal równe cenom skupu. Po wyższych cenach sprzedawały się wyłącznie maliny najwyższej jakości.

W przeszłości również mieliśmy do czynienia z podobnymi sytuacjami, gdy ceny były wyrównane, lub skupy oferowały wyższe stawki. W związku z tym cześć plantatorów wybierała sprzedaż malin wysokiej jakości do przetwórstwa, aby nie ponosić dodatkowych kosztów sprzedaży i wyższych kosztów zbioru. Tak było również w tym roku na przełomie czerwca i lipca.

Obecnie, po znaczących spadkach cen skupu do poziomu około 8,00 zł/kg różnice te są znaczące. Na rynku w Broniszach kilogram deserowych malin kosztuje obecnie od 25,00 do 35,00 zł. Zatem mówimy o trzy lub czterokrotności ceny owoców przemysłowych. Jeśli chodzi o skup malin deserowych w grupach producenckich to cena przekracza od wielu dni 30,00 zł/kg.

Zatem widzimy wyraźnie, że popyt na maliny deserowe wysokiej jakości nie słabnie. Zdaniem naszych rozmówców na rynku nie brakuje malin wysokiej jakości. Wskazują oni również na mniejszy jest import gatunku w najwyższej klasie jakości. Inaczej jest w przypadku surowca dla branży przetwórczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here