Truskawki utrzymują dobre ceny nie tylko w Polsce

uprawa truskawek

Na krajowym rynku zaczynają się pojawiać pierwsze truskawki z upraw tunelowych. Podaż będzie wzrastać w najbliższych dniach. Truskawki utrzymują dobry poziom cenowy również na Węgrzech, Ukrainie i Mołdawii.

Obecnie pierwsze partie krajowych truskawek są sprzedawane po 25 – 28 zł za kilogram, są to ceny hurtowe. Plantatorzy wyceniali pierwsze owoce na 30 zł za kilogram. Podaż jeszcze jakiś czas będzie mała, jednak cena niewątpliwie będzie spadać. Plantatorzy są zdania, że sprzedaż hurtowych ilości truskawek rozpocznie się wraz z początkiem przyszłego tygodnia. Jak dodają, zainteresowanie jest ogromne zarówno ze strony hurtowników i detalistów. Analizując sąsiednie rynki należy uczulić krajowych plantatorów przed próbami zbicia ceny argumentem tańszego importu.

Branżowe media informują, że równie drogo jest w Mołdawii, Ukrainie i na Węgrzech. Sezon w Mołdawii jest opóźniony względem ubiegłego roku. Pierwsze truskawki trafiły na rynek około 3 tygodni później. Obecnie hurtowe ceny truskawek w Mołdawii wynoszą 80 – 90 Lei mołdawskich, czyli 17,20 – 19,32 zł za kilogram. Jednak w połączeniu z siłą nabywczą mołdawskiej waluty jest to cena bardzo wysoka.

Nie inaczej jest na Ukrainie. Tam ceny hurtowe są na poziomie pierwszych cen wywoławczych jakie proponują polscy plantatorzy czyli około 30 zł za kilogram. U naszych wschodnich sąsiadów sezon truskawkowy również jest opóźniony.

Jeszcze drożej jest na Węgrzech. Na rynku hurtowym w Budapeszcie kilogram krajowych truskawek kosztuje w hurcie od 3000 do 3300 Forintów za kilogram (38,38 – 42,22 zł/kg). Ponadto węgierski związek zawodowy Fruitveb informuje, że cena ta jeśli spadnie, to będą to spadki nieznaczne.

źródła: east-fruit.com / fruitveb.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here