Jak odstraszyć dzikie zwierzęta?

Wielu sadowników co rocznie ma problem ze zrytymi międzyrzędziami przez dziki, obgryzionymi drzewkami przez zające czy zniszczonymi młodymi pędami przez sarny. Środki ochrony roślin

W programie ochrony roślin można znaleźć dwa zarejestrowane preparaty przeciwko zwierzętom obgryzającym korę i zjadającym pędy. Pierwszym z nich jest Repentol 6 PA. Zaleca się jego raz w sezonie stosowanie w jesienią w dni bezdeszczowe w temperaturze nie niższej niż 0° C. Zabieg należy wykonać za pomocą pędzla w dawce 10-15 kg/1000 sztuk 2-5-letnich drzewek.

Drugim preparatem jest Pellacol 10 PA, który występuje w formie pasty do smarowania. Odstrasza on roślinożerne ssaki. Zaleca się stosowanie 2-3 razy w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. Stosować w dni bezdeszczowe w temperaturze nie niższej niż 0° C.

Czytaj także o wapnowaniu upraw sadowniczych

Naturalne preparaty

Innym preparatem odstraszającym dziką zwierzynę jest Hukinol. W składzie zawiera 3-metylowy kwas masłowy, czyli skoncentrowany zapach potu ludzkiego. Zaleca się wbicie co 10-15 m palików i zaczepienie na nich kawałka materiału. Następnie materiał należy skropić 4-5 kroplami preparatu. Warto jest również założyć na paliki prowizoryczne daszki, by preparat nie został zbyt szybko zmyty przez deszcz. Zapach utrzymuje się około 2 tygodnie.

Ogrodzenie

Dość skuteczną ochroną przed dzikimi zwierzętami jest ogrodzenie działki oraz założenie pastuchów elektrycznych. Jednak ogrodzenie powinno być założone profesjonalnie, a siatka wkopana dość głęboko w ziemię. Natomiast pastuch powinien być rozłożony za pomocą dwóch równoległych drutów. Niższy ma utrudnić przejście zwierzynie, a wyższy uniemożliwić przeskoczenie. Dobrym sposobem ochrony kory drzew przed gryzoniami jest założenie siatek ochronnych na drzewka.

Nawóz odstraszający

Na rynku możemy znaleźć również produkt Wildgranix. Jest to nawóz granulowany służący zarówno do użyźniania gleby jak i odstraszania dzikiej zwierzyny. Zawiera 33,6% tlenku wapnia, 14,3% tlenku magnezu oraz 3,5% trójtlenku siarki. Pod wpływem wilgoci i temperatury z produktu wydziela się zapach nieprzyjazny dzikim zwierzętom. Zapobiega to wchodzeniu ich na plantacje. Produkt ten jest w pełni biodegradowalny i może być stosowany w obszarach ochrony wód i rolnictwa ekologicznego.

Domowe sposoby

Innymi domowymi metodami są ludzkie włosy oraz zwykłe mydła kosmetyczne. Jeżeli mamy zaprzyjaźnionego fryzjera, który odda nam resztki niepotrzebnych włosów jest to dobra i tania metoda. Włosy można rozmieścić w siatkach lub nawet starych rajstopach i rozmieścić po plantacji. Podobnie z mydełkami, wystarczy kupić najtańsze mydła w markecie i podzielić na kawałki, a następnie powiesić na drzewkach. Działanie mydełek potwierdzają zaprzyjaźnieni sadownicy z grójeckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here