Biofungicydy w uprawie truskawek

Uprawa truskawek wiąże się z wieloma wyzwaniami – część z nich możemy rozwiązać odpowiednią agrotechniką, zabiegami ochrony czy nawożeniem. Mogą pojawić się jednak czynniki, na które nie mamy wpływu – na przykład niesprzyjające warunki pogodowe. Jaką strategię ochrony przyjąć, aby zabezpieczyć nasza plantację przed szarą pleśnią?

Po biofungicydy sięgamy z kilku powodów. Po pierwsze, jest to bardzo dobre rozwiązanie w celu ochrony owoców przed chorobami grzybowymi tuż przed zbiorem owoców lub w jego trakcie. Owoce są wówczas wolne od pozostałości i możemy kierować je na rynek bez obaw o bezpieczeństwo. Z tego względu wielu producentów planuje zastosowanie biopreparatów właśnie tuż przed zbiorami owoców.

Drugim z powodów jest ciągle malejąca liczba substancji aktywnych, które służą do ochrony naszych plantacji. Mniejsza liczba substancji aktywnych to z kolei możliwość powstania odporności – dobrze jest mieć zatem alternatywę w postaci biorozwiązania, które nie niesie ze sobą tego ryzyka. Oczywiście, możemy również wspomnieć, że sam rynek wymusza na nas stosowanie takich rozwiązań – konsumenci czy nasi odbiorcy chcą wysokiej jakości owoców ze zredukowaną liczbą pozostałości.

Wymagania co do jakości rosną, tymczasem plantator zmaga się z szeregiem przeciwności, spośród których warunki pogodowe są tym czynnikiem, na który nie mamy żadnego wpływu. Pozostaje nam łagodzić skutki wpływu niesprzyjającej pogody na jakość zbiorów. W tym aspekcie kluczową rolę pełni zapobieganie.

Okres kwitnienia to dobry moment, aby rozpocząć ochronę truskawek przed chorobami grzybowymi przy użyciu bakterii Bacillus amyloliquefaciens, które znajdują się w preparacie Serifel®. Poleca się wykonanie pięciu, sześciu następujących po sobie zabiegów co 5-6 dni, w zależności od warunków atmosferycznych. Przy takim systemie ochrony mamy pewność co do skutecznego zabezpieczenia truskawek. Ta strategia pozwoli na redukcję pozostałości. Możemy również wybrać model, w którym chronimy truskawki tradycyjnie, przy użyciu preparatów chemicznych, a przed zbiorem dopełniamy ten model trzema, czterema zabiegami za pomocą Serifel®.

Prześledźmy ostatnie sezony zbiorów truskawek z upraw gruntowych (na polu). Szczyt zbiorów przypadał na wysokie temperatury i częste opady deszczu, co powodowało bardzo silną presję ze strony chorób grzybowych. Przypomnijmy sobie, że czasami trudno było znaleźć okno pogodowe, które pozwoliłoby na wykonanie zabiegu. A przecież w przypadku owoców jagodowych nie możemy pozwolić sobie na półśrodki – owoce w ciągu kilku godzin po zbiorze muszą trafić na półki sklepowe, rynki hurtowe, a następnie do domów konsumentów – bez straty jakości.

Opisane wyżej warunki wypływają na silną presję ze strony chorób grzybowych, a w szczególności szarej pleśni, która przy sprzyjających warunkach potrafi wyeliminować ze zbiorów znaczną część potencjalnego plonu. Co gorsze, objawy choroby mogą się uwidaczniać już w trakcie transportu i sprzedaży, co wiąże się z bardzo negatywnymi skutkami.

Dobrą alternatywą w ochronie są zatem biofungicydy – m.in Serifel®, które w zasadzie nie mają okresu karencji, dzięki czemu nie musimy się obawiać o pozostałości. Serifel® to preparat oparty na pożytecznych bakteriach z gatunku Bacillus amyloliquefaciens szczep MBI600. Po naniesieniu na rośliny bakterie zaczynają rozmnażać się i kolonizować ich powierzchnię.  Możemy tu zaobserwować dwa mechanizmy działania. Z jednej strony szybko namnażające się bakterie konkurują z grzybami o wolną powierzchnię rośliny, którą można zasiedlić. Ponadto wytwarzają swoiste metabolity w których skład wchodzą ituryny i surfaktyny. Związki te, wchodząc w kontakt z zarodnikami grzybów lub samą grzybnią, prowadzą do perforacji błony komórkowej patogenów. W konsekwencji komórki grzybów przestają normalnie funkcjonować i tracą zdolność do infekowania rośliny.

Pamiętajmy jednak, że podobnie jak w przypadku każdego innego rozwiązania ważna jest profilaktyka. Serifel® należy stosować zapobiegawczo, jeszcze przed wystąpieniem objawów choroby. Preparat bardzo dobrze chroni rośliny przed infekcją najczęściej występujących patogenów grzybowych, takich jak szara pleśń (Botrytis cinerea) czy zgnilizna twardzikowa (Sclerotinia sclerotiorum). Serifel® w uprawie roślin jagodowych można stosować do 6 razy w sezonie, od początku fazy rozwoju kwiatostanu do drugiego zbioru (zbiór późny) lub początku fazy opadania owoców (BBCH 55-89).

serifel

Bardzo dużą zaletą tego preparatu jest brak zabrudzeń – owoce po zabiegu nie posiadają żadnych oznak naniesienia cieczy roboczej, co jest bardzo ważne w przypadku owoców jagodowych, które kierowane są do szybkiej sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here