Egipt wraca do starych przepisów. Są szanse, że handel wróci do normy?

eksport jabłek będzie wznowiony

10 maja prezydent Egiptu uchylił przepisy Banku Centralnego, które utrudniały handel zagraniczny. To bardzo dobra informacja przede wszystkim dla polskich jabłek.

Władze Egiptu uchyliły szeroko krytykowane rozporządzenie Centralnego Banku Egiptu dla importerów do korzystania z systemu akredytywy. Przepisy ogłoszono w lutym, ale weszły życie 1 marca. Szereg różnych egipskich organizacji handlowych lobbował, aby przepisy wróciły do poprzedniej formy.

Rozwiązanie wprowadzone w lutym utrudniało import i było szeroko krytykowane przede wszystkim dlatego, że było niezwykle skomplikowane. Egipskie banki nie były w stanie rozpatrzyć ogromnej liczby wniosków od egipskich importerów. Kolejki oczekujących były coraz dłuższe. Importerzy płacili kary za opóźnienia, które z powodu przepisów były obserwowane w portach.

Egipt jest obecnie największym rynkiem dla polskich jabłek. Znaczące zmiany w jego funkcjonowaniu miałyby zapewne istotne wpływ na rynek jabłek deserowych w naszym kraju. Na szczęście po dwu i pół miesięcznych problemach wszystko wraca do normy., co jest bardzo dobrą informacją dla naszej branży.

źródło: FAS / Departament Rolnictwa USA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here