Francuski rząd zablokuje sprzedaż Carrefoura? – chodzi o suwerenność żywnościową

jabłka deserowe w marketach

Kanadyjska firma chce kupić francuską sieć sklepów Carrefour. Rząd w Paryżu ma wątpliwości i wyraża niechęć do tej transakcji. Francuzi po raz kolejny udowadniają, że kapitał jednak ma narodowość.

Carrefour to największy prywatny pracodawca we Francji, zatrudnia około 100 000 osób. Sieć supermarketów chce kupić kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard za 20 miliardów dolarów (niemal 75 miliardów złotych).

Francuskie Ministerstwo finansów chce bliżej przyjrzeć się kanadyjskiej propozycji kupna sieci Carrefour. Rząd w Paryżu ma ocenić, jaki wpływ będzie miała transakcja na rynek pracy i sektor sprzedaży detalicznej.

Francuzki minister finansów oficjalnie mówi o trudnościach, jakie mogą wyniknąć ze sprzedaży sieci. Ponadto mówi się o zagwarantowaniu we Francji suwerenności żywnościowej. W przypadku sprzedaży ta mogłaby zostać zachwiana, zwłaszcza w dobie pandemii.

Suwerenność żywnościowa, to zagadnienie, które jest postulowane w Polsce przez wielu działaczy związkowych i rolników. Jak widać, we Francji nad kwestią tą rozważają najwyższe władze państwowe. Ponadto oczywistym staje się transfer zysków ze sprzedaży za granice, co również nie podoba się Francuzom. Zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarki spowodowanej obostrzeniami.

Na mocy nowych uprawnień, francuski minister finansów może ocenić zagraniczne inwestycje w pewnych obszarach i je zablokować. Tak jest między innymi w przypadku dystrybucji żywności.

 

Źródło: forsal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here