Fundusz Ochrony Rolnictwa wchodzi w życie. Jakie rekompensaty otrzymają rolnicy?

skup owoców

Za dwa tygodnie wchodzi w życie ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Nowe prawo ma jednak zapisy, które budzą wątpliwości. Chodzi o uprawnionych do uzyskania pomocy i system określania stawek rekompensat… 

W maju tego toku sejm uchwalił powstanie Funduszu Ochrony Rolnictwa. Po przejściu ustawy przez senat, 5 czerwca podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Ustawa wchodzi w życie 1 lipca tego roku.

Główne założenie Funduszu Ochrony Rolnictwa to w skrócie założenie rachunku bankowego, którym będzie dysponował KOWR. W przypadku upadłości danego podmiotu handlowego lub przetwórni, rolnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za dostarczone płody rolne otrzymają rekompensaty z funduszu.

Do wpłat na Fundusz będą zobowiązane podmioty skupujące, będące podatnikami podatku VAT. Wpłaty będą naliczane w wysokości 0,125% wartości produktów rolnych bez podatku od towarów i usług, kupionych od rolników.

ILE DOSTANIEMY PIENIĘDZY, GDY PRZETWÓRNIA ZBANKRUTUJE?

Producenci warzyw i owoców muszą być świadomi, że nawet gdy sąd ogłosi upadłość danej przetwórni, złożą oni wniosek o rekompensatę do KOWR-u i otrzymają pozytywną decyzję to wypłata nie będzie równa wartości owoców czy warzyw, którą powinni otrzymać od tej przykładowej przetwórni.

Artykuł 10, punkt 2 mówi: Wysokość rekompensaty będzie ustalana jako iloczyn procentowej stawki i kwoty wierzytelności netto za zbyte produkty rolne, za które producent rolny nie otrzymał zapłaty od podmiotu skupującego, który stał się niewypłacalny.

Stawka rekompensaty będzie określana corocznie, w terminie do 31 maja, w drodze rozporządzenia Ministra Finansów. Zatem jeśli nie otrzymamy pieniędzy za jabłka o wartości 10 000 zł netto, a Minister Finansów ustali stawę rekompensaty na 25% to od KOWR-u otrzymamy 2500 zł rekompensaty. Analogicznie będą to kwoty odpowiadające ustalonej, wyższej lub niższej stawce.

FIRMY SKUPUJĄCE ZOSTANĄ „NA LODZIE”

O wątpliwościach co do szczegółowych zapisów ustawy informowaliśmy już na początku maja. Z artykułu 10 wynika, że do wypłaty rekompensat otrzymają tylko i wyłącznie producenci rolni. Zatem nie dotyczy to już przedsiębiorcy (firmy skupującej), który rolnikiem nie jest. Jak wiemy pośrednicy bywają równie często poszkodowanie i nie otrzymują bardzo dużych sum pieniędzy do zakładów (afery T.B. Fruit / Kampol-Fruit). Treść 1 punktu, artykułu 10 z uchwalonej ustawy mówi:

Ze środków finansowych Funduszu przyznaje się i wypłaca rekompensatę producentowi rolnemu, który nie otrzymał zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi skupującemu, który stał się niewypłacalny, zwaną dalej „rekompensatą”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here