Jak wycofanie widzieliby sadownicy?

jabłka przemysłowe ceny

Nie słabnie dyskusja o wycofaniu jabłek. Postanowiliśmy zapytać o zdanie sadowników. Jak widzieliby wprowadzenie tego rozwiązania w praktyce? Co ciekawe, nikt nie zagłosował za wycofaniem jabłek do przetwórstwa.

W ankiecie wzięło udział 210 osób. Jest to symboliczny wycinek rynku, jednak może pokazywać pewną tendencję. Każda z wymienionych form wycofania owoców ma swoich zwolenników i przeciwników. Niemniej w prezentowanej ankiecie aż jedna trzecia (33,3%) producentów jest przeciwko jakiejkolwiek formie wsparcia (wycofania jabłek). Część sadowników jest zdania, że aby sytuacja w branży uległa poprawie muszą zostać zlikwidowane wszelkie dotacje czy dofinansowania.

Większość producentów (48,5%) zagłosowała za skierowaniem owoców do biogazowni. Kolejne 12,7% za przeznaczeniem nadwyżki na paszę dla zwierząt. 

W minionym tygodniu z kolei najwięcej mówiło się o wycofaniu jabłek do przetwórstwa. Mogliśmy zapoznać się z całym przekrojem niepotwierdzonych informacji. Żaden z ankietowanych sadowników nie wymienił tego mechanizmu jako najlepszego. Są świadomi, jakie zagrożenia wiążą się z sytuacją, gdy to branża przetwórcza będzie koordynować wycofanie jabłek. Wiedzą też doskonale, jaki będzie efekt rynkowy, gdy jabłka zostaną skierowane na bezpłatną dystrybucję.

 

wycofanie jabłek z rynku ankieta

3 KOMENTARZE

  1. Tylko pełna likwidacja wszelkiego dopłacania pomoże. Ilu zagłosowało za usunięciem 50% ha sadów a ilu za usunięciem 80% sadów?

  2. Ja widziałbym to tak, aby przypilnować markety zagraniczne w Polsce, aby handlowały wyłącznie polskim jabłkiem z Polski, a nie polskim jabłkiem z zagranicy(z polską etykietą).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here