Pracownicy powinni przyjeżdżać na zaproszenie, bez wizy

pracownicy z Ukrainy

Według Lubelskiej Izby Rolniczej potrzebne są szybkie działania w sprawie pracowników. Wjazd do Polski jest na tę chwilę praktycznie niemożliwy. Sytuacja mogłaby się poprawić, jeśli pracownicy mogliby wjeżdżać do naszego kraju na podstawie zaproszenia, bez konieczności ubiegania się o wizę. 

W związku z wprowadzeniem stanu pandemii koronawirusa w Polsce podjęta została decyzja o zamknięciu granicy. W chwili obecnej zarówno wjazd jak i wyjazd z Polski jest praktycznie niemożliwy dla cudzoziemców, którzy podejmują prace sezonowe w rolnictwie na terenie Polski. Sytuacja w tej kwestii za chwilę stanie się krytyczna. Będzie brakowało rąk do pracy przy zbiorach.

W związku z powyższym Lubelska Izba Rolnicza zwraca się z prośbą o podjęcie pilnych działań, które zapewniłyby zatrudnianie obcokrajowców przez gospodarstwa rolne w Polsce. 

1. Od dnia 03.05.2020r powinny zostać złagodzone przepisy dotyczące przekraczania granicy Polski dla cudzoziemców, którzy udokumentują zamiar podjęcia pracy w rolnictwie. 

2. Umożliwienie wjazdu przez pracowników z Ukrainy, Białorusi a także z innych krajów do prac w rolnictwie na podstawie aktualnego zaproszenia, bez konieczności ubiegania się o wizę. 

3. Opracowanie przepisów dotyczących odbywania okresu kwarantanny u rolnika, w zakresie możliwości świadczenia pracy w czasie kwarantanny, zabezpieczenia wyżywienia, środków ochrony osobistej a także zagwarantowania odosobnionych pomieszczeń socjalno-bytowych, itp. 

Wprowadzenie powyższych rozwiązań powinno złagodzić skutki braku pracowników przy zbiorach w obszarze rolnictwa. 

 

Źródło: LIR

2 KOMENTARZE

  1. Witam mam pytanie dotyczące Ukrainy ja od pół roku biegam załatwiam zaproszenia dla Ukrainy a oni przyjeżdżają do Polski na paszport biometryczny i moim zaproszeniem zupełnie w inne miejsce jak to jest możliwe skoro ja umiem daję zaproszenie powinni do mnie przyjechać A nie jadą gdzie chcą kierowcy którzy ich zabierają od granicy wożą w inne miejsce i biorą za nich bardzo dużo pieniędzy inaczej mówiąc sprzedają ich co to są za przepisy masakra !

  2. musi Pani szukac uczciwych posrodnikow , jak co to zapraszam do kontaktu whatsupp +48 88 3082269 , Wladimir . Moge pomoc z pracownikami ,ale juz po kwaratanne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności