Pracownicy z Azji najprawdopodobniej będą mieli ułatwiony wjazd do Polski

co dalej z wizami

Obywatele 20 krajów będą mieli ułatwiony wjazd do Polski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce rozszerzyć możliwość ubiegania się o wizę bezpośrednio w polskim MSZ, a nie w konsulatach.

Obecnie taką możliwość mają tylko Białorusini. Jak informuje „Rzeczpospolita”, projekt MSZ-tu planuje rozszerzenie możliwości (łatwiejszego) ubiegania się o wizę na obywateli wielu innych krajów. Chodzi o Ukrainę, Arabię Saudyjską, Iran, Katar, Kuwejt, Turcję, ZEA, Armenię, Azerbejdżan, Gruzję, Pakistan, Indie, Tajlandię, Kazachstan, Uzbekistan, Wietnam, Nigerię i Mołdawię.

Jest to oczywiście dobra informacja z punktu widzenia branży ogrodniczej. Niedobór pracowników sezonowych staje się niemal stałym elementem w produkcji owoców i warzyw w Polsce. Wśród krajów, z których obywatele będą mogli łatwiej wjechać do Polski są Indie i Uzbekistan, które wielokrotnie były wskazywane przez ZSRP jako potencjalnie najlepsze źródła pracowników sezonowych.

Autorzy projektu przewidują, że z możliwości łatwiejszego uzyskania wizy skorzysta co najmniej 400 000 osób rocznie. Natomiast celem ustawy jest odpowiedź na rosnące potrzeby polskiego rynku pracy.

Wprowadzenie nowych procedur odciąży konsulaty w wymienionych krajach, ale będzie równocześnie wymagało zwiększenia zatrudnienia w samym MSZ. W kolejnych latach ma to być 160 nowych etatów. Opłata od wniosku wyniesie 80 euro (356 zł) (dla Białorusi 35 euro). Dlatego autorzy projektu przewidują, że bilans wydatków i wpływów będzie dodatni.

źródło: www.rp.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here