Są szanse, że Egipt wróci do normalnej wymiany walut, a tym samym importu jabłek z Polski

jabłka eksport

Władze Egiptu zapowiedziały przywrócenie normalnej wymiany walut. – Oby przełożyło się to na wzrost eksportu i poprawę cen dla sadowników – pisze Związek Sadowników RP.

Od kilku miesięcy Związek Sadowników RP prowadził intensywne działania mające na celu przywrócenie eksportu polskich jabłek do Egiptu. Ze względu na problemy z drożejącym zbożem władze Egiptu zdecydowały się przez ostanie miesiące na ograniczenie importu między innymi jabłek nie chcąc dopuścić do wydawania wymienialnych walut (euro/dolar). Związek Sadowników RP podjął szereg interwencji, zarówno w samym Egipcie, w Polsce, jak też na forum różnych unijnych organizacji.

Prezes Maliszewski spotkał się w tej sprawie także z Wicepremierem i Ministrem Rolnictwa, Henrykiem Kowalczykiem. Wydaje się, ze nasze działania przynoszą efekty, ponieważ Egipt otrzymał duży kredyt od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i władze tego kraju zapowiedziały przywrócenie normalnej wymiany walut, a tym samym przywrócenie importu z Polski. Oby przełożyło się to na wzrost eksportu i poprawę cen dla sadowników.

W ostatnich miesiącach eksport do Egiptu znacząco spadł. Porównując dane miesiąc do miesiąca, w listopadzie i grudniu (2022) wysłaliśmy do kraju zaledwie około 1/3 ubiegłorocznych wolumenów. Zwiększenie eksportu miałoby bardzo dobry wpływ na krajowy rynek i ceny jabłek deserowych.

źródło: polskiesadownictwo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here