Chociaż cena surowca dla przetwórstwa jest w ostatnim czasie wyjątkowo stabilna, nie jest to informacja, która cieszy ze względu na niskie stawki. Niemniej ten sezon wyróżnia się na tle pozostałych. Dlaczego?
33 grosze za kilogram. To obecnie najczęściej spotykana cena na punktach skupu. Pojedyncze oferty są o grosz czy dwa wyższe. Niemniej cena skupu w skali kraju od jakiegoś czasu dosłownie zatrzymała się w miejscu. Zazwyczaj w drugiej dekadzie listopada notowaliśmy wzrosty. Na nie czekają sadownicy, którzy zmagazynowali część surowca w gospodarstwach.
Patrząc na wykres porównujący ubiegły i trwający sezon widzimy niezwykle ciekawą rzecz, która wyróżnia tegoroczną jesień. Po raz pierwszy od wielu lat cena skupu nie spadła znacząco w okresie szczytu dostaw. Niebieska linia, która przedstawia sezon 2021/22 wyraźnie zaznacza „dołek” w drugiej połowie października i na początku listopada. W tym sezonie wykres ceny jest w tym okresie całkowicie „płaski”.
Jeśli porównamy średnią cenę skupu od początku sezonu do 10 listopada to otrzymamy 0,30 zł/kg w ubiegłym roku i 0,37 zł/kg w tym roku. Chociaż średnia cena jest wyższa to po porównaniu jej do tegorocznych kosztów produkcji również tej informacji nie można uznać za dobrą. Sadownicy muszą więcej zapłacić za środki do produkcji rolnej, pracę i paliwa. Tego wszystkiego nie rekompensuje średnia cena o 7 groszy wyższa niż rok temu.
Dane własne. Opracowanie własne.
[…] Sadownicy oczekują wzrostu cen jabłek przemysłowych […]