3 eurocenty w 9 miesięcy – najstabilniejsze ceny jabłek w Europie

Polski rynek jabłek bywa rozchwiany i charakteryzuje się nierzadko szybkimi i dużymi zmianami cen. Włosi z kolei mogą się poszczycić czymś zupełnie odmiennym. Wykres średnich cen hurtowych od jesieni jest niemalże linią prostą. Ponadto analitycy informują o dobrym popycie.

Być może wielu sadownikom w Polsce będzie ciężko w to uwierzyć, ale potwierdzają to zarówno włoskie, jak i unijne dane. Średnia cena jabłek deserowych we Włoszech wahała się (wzrosła) od zbiorów o 3 eurocenty na kilogramie, czyli 0,13 zł.

Zarówno dane Komisji Europejskiej i włoskiego odpowiednika naszego Instytutu Ekonomiki Rolnictwa (ISMEA) potwierdzają niewiarygodną wręcz stabilność cen jabłek we Włoszech. Według wspomnianej organizacji ceny jabłek są niezwykle stabilne na włoskich rynkach hurtowych. Od zbiorów niemal do końcówki kwietnia, średnia cena przygotowanych do sprzedaży jabłek różniła się zaledwie o 3 euro na 100 kilogramach. Daje to 0,03 euro na kilogram.

Ponadto włoscy analitycy informują o dobrym popycie na jabłka. Jest on notowany zarówno ze strony odbiorców krajowych i zagranicznych. Ich zdaniem kwietniowe temperatury poniżej średniej sprzyjają konsumpcji jabłek. Jeśli chodzi o zapasy jabłek, to prognozuje się, że do nowych zbiorów pozostaną z powodzeniem zagospodarowane.

tabela Włochyźródło: ec.europa.eu / ismeamercati.it

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here