Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach przybyło w Polsce kwater z odmianą Alwa. Jakie stawki można dziś za nią uzyskać?
Aktualne ceny Alwy
Jak większość odmian również Alwę można sprzedać na kilka sposobów. W przypadku sprzedaży na sortowanie, są pośrednicy, którzy oferują zaledwie 1,00 zł/kg (65 – 70 mm) i 1,30 zł/kg (powyżej 70 lub 75 mm). Niemniej spotkamy się również z cenami na poziomie 1,70 – 1,80 zł/kg z zastrzeżeniem wysokiej jakości i wybarwienia.
Mniejsi przedsiębiorcy kupują również Alwę „na gotowo”. W tym wypadku najczęściej usłyszymy o cenach 1,50 – 1,60 zł/kg. Dotyczy ona wagi owoców już wysortowanych powyżej 75 milimetrów. Kupujący płaci za kartony, albo je odbieramy i dostarczamy kolejne partie.
Warto dodać, że Alwa nie jest dziś kupowana przez wszystkie podmioty, tak jak ma to miejsce w przypadku Gali czy Red Jonaprinca. Ogłoszenia zakupu są w tym przypadku dość nieliczne. Jak dotąd popyt nie „nadąża” za podażą, więc stawki są zbliżone do najpopularniejszych odmian. Wyjątkiem są sadownicy, którzy wyprodukowali partie wysokiej jakości o intensywnym, wręcz bordowym kolorze.
Dobra alternatywa na późny handel?
Jeśli chodzi o handel, można powiedzieć, że Alwa to odmiana typowo „wschodnia”. Na rynkach hurtowych czy grupach producenckich od kilku sezonów jej ceny utrzymują się na poziomie około 30-40 groszy wyższym od stawek oferowanych za Ligola, Szampiona czy Jonagoreda. Jest to odmiana bardzo smaczna, jednak z zastrzeżeniem późnej sprzedaży – od lutego lub marca.
Dlatego przy odpowiedniej ochronie i nawożeniu, które połączymy z dobrymi możliwościami przechowalniczymi, przez wielu sadowników Alwa uważana jest za interesującą alternatywę dla Idareda właśnie do późnej sprzedaży.