Nie tylko Polska w coraz większym stopniu opiera się na imporcie mrożonych truskawek z Egiptu. Również cała Unia Europejska produkuje coraz mniej mrożonek na miejscu, a sprowadza na potęgę. W efekcie kurczy się rodzima produkcja, a polscy plantatorzy rezygnują z uprawy truskawek przemysłowych…
Egipt głównym dostawcą Polski i całej UE
Egipt na przestrzeni ostatnich lat stał się głównym dostawcą mrożonych truskawek nie tylko do Polski, ale także do całej Unii Europejskiej. To oczywiście dobra informacja dla egipskich producentów i eksporterów. Jednak uzależnienie się od jednego dostawcy danego produktu jest równie niebezpieczne jak sytuacja, w której 90% naszego eksportu trafia do jednego kraju.
W okresie od lipca 2023 do lutego 2024 unijny import mrożonych truskawek wzrósł wyraźnie, bo aż o 25% rok do roku. Zgodnie z danymi Eurostatu wyniósł on we wspomnianym okresie rekordowe 88 tysięcy ton.
Egipt umacnia się w roli największego dostawcy mrożonych truskawek do UE. Jednocześnie polski eksport mrożonych truskawek w analogicznym okresie zmalał o 5,2% rok do roku przy blisko 20-procentowym spadku wysyłek do Niemiec. To z kolei pokłosie stałego trendu spadkowego, jeśli chodzi o krajową produkcję owoców do mrożenia.
Trendy w produkcji nie zwiastują zmian
Mając na uwadze stały spadek obszaru plantacji truskawek przemysłowych w Polsce, musimy liczyć się z faktem, że opisywana dominacja dostaw z Egiptu jeszcze bardziej się umocni. Z kolei w tym roku zbiory truskawek dla przetwórstwa będą dodatkowo ograniczone przez przymrozki, które najbardziej dotknęły plantacje na Lubelszczyźnie.
Uzależnienie się od jednego źródła danego produktu jest wyjątkowo niebezpieczne. Po raz kolejny warto zadać pytanie, co zrobimy, gdy produkcja w Egipcie nagle zmniejszy się o 75%? Nie możemy przecież wykluczyć takiego scenariusza… Wówczas chociaż przetwórnie działające na terenie naszego kraju chciałby kupić większe ilości polskich truskawek, ich po prostu nie będzie, bo plantatorzy rezygnują z uprawy wobec huśtawki na rynku i nieopłacalnych cen skupu…
źródło: Agro Nawigator Banku PKO 1/2024