Cena jabłek „po sortowaniu” rozczarowuje

Gala ceny

Zdarza się, że ostateczna cena partii jabłek po sortowaniu jest niemiłą niespodzianką dla sadownika. Zwłaszcza teraz, gdy oferty zakupu są poniżej kosztów produkcji. Pojawia się nawet pojęcie ceny „po sortowaniu”. 

Ceny jabłek na sortowanie bez wątpienia rozczarowują producentów. W wielu przypadkach najwyższa stawka za jabłka od 75 do 90 milimetrów jest poniżej kosztów produkcji. Niestety średnia cena z sortowania jest jeszcze niższa. Różnica zależy przede wszystkim od jakości owoców, ale nie zawsze…

W rozmowach z sadownikami pojawia się nawet pojęcie ceny „po sortowaniu”. Zatem można usłyszeć że u tego czy innego kupującego cena za Szampiona po sortowaniu wynosi 0,60 czy 0,70 zł/kg. Jeden z naszych rozmówców informuje o sprzedaży Lobo, które finalnie kosztowało 0,58 zł/kg przy cenie 0,90 zł/kg za jabłka od 70 do 90 milimetrów.

Niestety w polskich realiach wynik sortowania danej partii nie zawsze zależy od jej jakości. Zdarzają się również przypadki, że wyniki z sortowania znacząco odbiegają od przewidywań sadownika. Chodzi o to, żeby za część najdroższych kalibrów zapłacić dostawcy jak za drobniejsze jabłka. Sumaryczna waga pozostaje niezmienna.

Znacznie lepiej pod tym względem wypadają mniejsze, prywatne sortownie. W ich przypadku koszty są znacznie lepiej skalkulowane. Budynki są „na miarę” potrzeb firmy. W związku z tym nierzadko oferty kupna są w takich przedsiębiorstwach wyższe niż w grupach producenckich.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here