Czy odmładzać sady wiśniowe?

Odmładzanie sadu wiśniowego - sierpień 2019
fot. K.Pajewski

Po tym sezonie wielu sadowników posiadających sady wiśniowe zadbało o nie nieco lepiej niż w latach ubiegłych. Przyczyną ku temu były wysokie ceny skupu i nadzieja na powtórkę w 2020 roku.

Na pytanie z tytułu odpowiedź jest prosta. 3 razy TAK. Według starszej szkoły cięcia sady wiśniowe należy prześwietlać co dwa lata, a odmładzać co pięć lat. Obecnie wielu sadowników woli ciąć delikatniej, lecz co rok. Ale nadal pozostaje odmładzanie, czyli bardziej „bezwzględny” zabieg.

Ma on jednak wymierne korzyści i jedną zasadniczą wadę. Wadą jest symboliczne owocowanie w przyszłym roku. Jeżeli się z tym pogodzimy należy zacząć od zaniżenia drzew, aby pobudzić wybijanie młodych pędów niżej. Często tniemy te bardziej odstające gałęzie w połowie. Niejako od nowa formuje drzewo. Jest to zabieg konieczny. W efekcie przedłużamy żywotność tak prowadzonego sadu wiśniowego, a w drugim roku po cięciu cieszymy się równymi, grubymi owocami. Żeby zminimalizować wspominane słabe owocowanie, wielu producentów odmładza sad częściowo tzn. po kilka rzędów co roku.

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here