Czy Rosja nałoży wysokie grzywny na spekulantów?

jablka na eksport

W Rosji powstał projekt ustawy, który zakłada grzywny pieniężne i karę więzienia za spekulacje na rynku produktów spożywczych. Karani mają być przedsiębiorcy i osoby prywatne, którzy celowo manipulują rynkiem dla swoich korzyści.

Choć karanie za takie praktyki wydaje się z logicznego punktu widzenia zasadne, to niezwykle trudno określić, co manipulacją jest, a co nie. Jeśli przymrozki w Polsce czy w innym kraju spowodują całkowite przemarznięcie na przykład wiśni, to informowanie o wzroście cen za kilka miesięcy nie jest spekulacją, a niemalże pewną prognozą.

W Rosji ma to być kolejny mechanizm, który ma zatrzymać szalejące ceny produktów spożywczych. Spekulanci, którzy świadomie rozpowszechniają nieprawdziwe informacje mają być karani grzywnami od 200 do 800 tysięcy rubli (10 000 – 42 000 zł). O ustawie pozwalającej urzędnikom regulować ceny pisaliśmy w artykule: Ceny jabłek w Rosji będą ustalać urzędnicy

Przeciwnicy ustawy biorą w obronę ekspertów reprezentujących daną branże. Wygłaszają oni opinie o wzrostach cen, które są podyktowane konkretnymi danymi. Poza tym mogą się mylić czy źle zinterpretować dane. Niestety, projekt ustawy zakłada ich ukaranie, co w opinii prawników jest absurdem.

Ustawa ma bardzo wielu przeciwników w Rosji. Zapewne tak samo byłoby w Polsce…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here