Dlaczego zrównoważona produkcja owoców? Mirosław Maliszewski, Związek Sadowników RP

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

mirosław maliszewski

Zdaniem Mirosława Maliszewskiego, prezesa Związku Sadowników RP, chociaż obawiamy się zmian, powinniśmy obserwować rynek i dostosowywać się do jego wymagań. Konkurencja na rynku stale się zacieśnia. Jednym z rozwiązań, które poprawi naszą konkurencyjność, jest produkcja zrównoważona.

Kampania informacyjno-edukacyjna „Czas na zrównoważoną produkcję owoców” realizowana jest przez Związek Sadowników RP na terenie trzech państw: Polski, Niemiec i Austrii. Jednym z celów kampanii jest pokazanie zalet stosowania w gospodarstwach sadowniczych zrównoważonych metod uprawy – Integrowanej Produkcji, zero pozostałości, czy ekologicznej.

Przyglądając się założeniom produkcji zrównoważonej, nie trudno zauważyć, że wiele z jej aspektów sadownicy realizują od lat. Biorąc jednak pod uwagę trendy, warto iść dalej i uzyskać potwierdzenie bezpieczeństwa produkowanych przez siebie owoców – na przykład poprzez uzyskanie odpowiedniego certyfikatu.  Podstawowym kompendium wiedzy dotyczącym zrównoważonych metod uprawy jest broszura „Poradnik produkcji owoców”. Więcej w materiale filmowym.

Skąd pomysł na realizację kampanii informacyjno-edukacyjnej?

Na to pytanie odpowiadają przede wszystkim trendy, jakie obserwujemy na rynkach zachodnich. Tamtejsi konsumenci oczekują przede wszystkim zdrowych i dobrych jakościowo produktów. Doceniają także innowacje takie jak odmiany klubowe. Po drugie, musimy dostosować się do postępujących zmian, jakie w europejskim rolnictwie determinuje stopniowe wprowadzanie Zielonego Ładu. Ponadto na nasyconym rynku owoców konwencjonalnych warto się w jakiś sposób wyróżnić.

Czy sadownicy realizują założenia produkcji zrównoważonej?

Większość polskich sadowników tak naprawdę produkuje zgodnie z zasadami integrowanej produkcji. Obserwują oni przyrodę i wykonują zabiegi tylko wtedy, gdy jest to koniecznie oraz posiłkują się przy tym modelami chorobowymi po to, aby zabieg był możliwie najbardziej skuteczny. Warto jednak tę produkcję w jakiś sposób certyfikować, aby za wyprodukowane w ten sposób owoce móc otrzymywać w przyszłości nieco wyższe ceny.

Czy można opóźnić wprowadzanie zmian?

Wnikliwa obserwacja polityki Brukseli każe wnioskować, że zmiany, które budzą w sadownikach tak wiele obaw i kontrowersji, będą stopniowo wprowadzane w życie. Można się z nimi nie zgadzać, można próbować opóźnić ich wprowadzenie, ale w przyszłości wiele z nich wejdzie w życie. Związek Sadowników działa na rzecz opóźnienia niektórych z nich. Chodzi tu między innymi o sprzeciw wobec prób wycofania z użycia kluczowych substancji czynnych w ochronie jabłoni. Niemniej na rewolucyjne zmiany musimy być przygotowani zawczasu.

Jaką postawę warto przyjąć?

Warto wzorować się na najlepszych gospodarstwach, których właściciele to liderzy branży. Takich osób nie brakuje. Nierzadko wyznaczają oni trendy, które przejmują kolejni sadownicy. Należy zatem wzorować się na najlepszych, zobaczyć, jakiej jakości owoce produkują i gdzie je sprzedają. Nie należy obawiać się wprowadzania zmian w życie, ponieważ dzięki temu można wygrać konkurencję.

Czym jest Poradnik Produkcji Owoców?

W ramach kampanii „Czas na zrównoważoną produkcję owoców” zostanie wydany poradnik dla sadowników. Zainteresowani dowiedzą się z niego, jak uzyskać certyfikat integrowanej produkcji. Jest to swoiste kompendium wiedzy o tym, jak wprowadzić w życie alternatywne metody produkcji – takie jak produkcja owoców z ograniczonymi lub bez pozostałości środków ochrony lub produkcja ekologiczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here