Do chłodni tylko wysoka jakość

Rok 2022 z pewnością zapisze się w naszej pamięci jako sezon wyzwań, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu. Obecnie jesteśmy w momencie, kiedy zapadają decyzje co do strategii sprzedaży jabłek. Czynników decydujących o naszych wyborach jest wiele. Niemniej, jeśli do tej pory udało nam się wypracować wysoką jakość, warto o nią zadbać również na ostatniej prostej.

Na podstawie rozmów z producentami można wyszczególnić dwa podejścia – część z nich deklaruje zamiar szybkiej sprzedaży jabłek, część nastawia się na długie przechowywanie. Na pierwszy rzut oka mamy tu do czynienia ze standardowym podejściem do handlu, jednak w tym roku kontekst tych decyzji jest nieco inny niż zazwyczaj. Doświadczenie pokazuje nam, że w poprzednich latach do komór przechowalniczych trafiały jabłka różnej jakości. Oczywiście, w pierwszej kolejności były to jabłka o najlepszych parametrach, ale zdarzało się, że zamykane były również partie o średniej jakości, czasami nawet z uszkodzeniami gradowymi. Za takimi decyzjami stały przewidywania co do sprzyjającej koniunktury na rynku, ale efekt ekonomiczny takich działań był różny. Dziś wydaje się, że do chłodni trafią tylko jabłka wysokiej jakości.

 W tym sezonie będziemy mieli do czynienia z plonowaniem jabłoni na standardowym poziomie, jednak warunki pogodowe nie sprzyjały walce o jakość szczególnie, że w niektórych gospodarstwach postawiono na oszczędności. Skutkiem jest obniżona jakość owoców, co w połączeniu z wysokimi kosztami energii i sytuacją rynkową sprawia, że długie przechowywanie deklarują tylko producenci, którym udało się zadbać o jakość na najwyższym poziomie.

A wyzwań po drodze nie brakowało zarówno ze strony chorób, jak i szkodników. Wśród chorób największym problemem okazał się parch jabłoni. O tym, jak duża była presja tego patogenu świadczy aktualna sytuacja w wielu sadach. To samo dotyczy szkodników takich jak mszyce i owocówka jabłkóweczka. Niemniej, w wielu gospodarstwach jakość jest bez zarzutu i warto zawalczyć o nią do końca, tym bardziej, jeśli nastawiamy się na przechowywanie jabłek. W tym momencie powinniśmy skupić się na uzyskaniu odpowiedniego wybarwienia i budowaniu jędrności. Prawidłowe nawożenie pozakorzeniowe wapniem owoców jabłoni latem jest bardzo ważne, ponieważ odpowiednie wysycenie jabłek wapniem będzie decydowało o ich jędrności i trwałości przechowalniczej.

Rozwiązaniem, który pozwoli uzyskać odpowiednią jędrność i wybarwienie jest YaraVita STOPIT. Jak co roku w przypadku odmian z grupy Jonagoldów mamy do czynienia z bardzo zróżnicowanym plonowaniem. Na kwaterach z niezbyt dobrym zawiązaniem obserwowany jest silny wzrost wegetatywny. To zjawisko jeszcze bardziej utrudnia dostarczenie wapnia do owoców, musimy bowiem pamiętać, że najwięcej wapnia trafi do liści.

Poza tym, na kwaterach gdzie owoców jest mało, możemy spodziewać się, że będą one przerastać. To z kolei będzie wiązało się z pogorszeniem trwałości przechowalniczej, a także ryzykiem wystąpienia chorób fizjologicznych (np. gorzkiej plamistości podskórnej). Stąd istotna rola wysycenia owoców wapniem.

Idąc dalej, YaraVita STOPIT w uprawie jabłoni zwraca uwagę ze względu na wysoką skuteczność w poprawie głębi barwy owoców odmian czerwonych, jednokolorowych. Obserwacje wskazują, że wykonanie jednego lub dwóch oprysków YaraVita STOPIT w końcowych fazach przed zbiorem polepszy jędrność owoców nawet w warunkach bardzo intensywnej produkcji, gdzie wysokie dawki azotu w glebie mogą przeszkadzać w uzyskaniu odpowiednich parametrów jakościowych owoców takich jak wybarwienie.

Kolejną zaletą YaraVita STOPIT jest jego czystość chemiczna, która gwarantuje bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko wystąpienia uszkodzeń na owocach. Co ważne, nie ma konieczności dodawania do zabiegów dodatkowych preparatów, np. aminokwasowych, co jest częstą praktyką. To cenne, tym bardziej, że w drugiej części sezonu chcemy już uniknąć wnoszenia azotu. Warto też zwrócić uwagę na możliwość mieszania ze środkami ochrony roślin, co istotnie wpływa na ekonomikę stosowania.

Więcej szczegółów na temat YaraVita STOPIT, a także informacje, gdzie można nabyć ten produkt znajdziecie Państwo pod linkiem: https://www.yara.pl/odzywianie-roslin/wydarzenia-i-aktualnosci/aktualnosci/dluzej-przechowywac-stopit/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here