Eksporterzy owoców z RPA są już w stanie przyjąć płatności w rosyjskich rublach i chińskich juanach. Plany odejścia od dolara w handlu światowym przybierają na znaczeniu i sile. Zagadnienie pośrednio dotyczy także naszego kraju i handlu jabłkami. Ale zacznijmy od początku…
Co to jest BRICS?
BRICS (z angielskiego: Brazil, Russia, India, China, South Africa) to określenie grupy państw rozwijających się, która nie jest sojuszem politycznym czy gospodarczym. Jego nazwa powstała z pierwszych liter krajów założycielskich. W dużym skrócie jest to geopolityczny projekt, który ma równoważyć dominację Stanów Zjednoczonych na świecie.
Kilka dni temu na szczycie BRICS ogłoszono rozszerzenie tej grupy o Argentynę, Egipt, Etiopie, Arabię Saudyjską, Iran oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. W związku z tym sojusz ma znacznie większe znaczenie dzięki powiększeniu się o głównych producentów ropy naftowej.
Odejście od dolara
Również na ostatnim szczycie sojuszu, kraje BRICS zapowiedziały tworzenie nowego systemu walutowego oraz systemu płatności międzynarodowych. Jednym z głównych celów tych państw jest odejście od wiodącej roli dolara w handlu międzynarodowym. Zagadnienie to oczywiście nie jest w interesie Stanów Zjednoczonych, które swoją pozycję finansową zawdzięczają właśnie dolarowi, jako najważniejszej walucie światowej.
Co to dla nas znaczy?
Polska nie należy do grupy BRICS, więc teoretycznie sojusz ten nie ma bezpośredniego wpływu na naszą sytuację polityczną czy gospodarczą. Prawda jest jednak nieco inna, przede wszystkim dlatego, że żyjemy w dobie globalizmu. Z poszerzenia sojuszu cieszy się przede wszystkim Iran, który jak wiemy jest bardzo dużym producentem i eksporterem jabłek. Z płatności poza-dolarowych cieszą się również eksporterzy z RPA, którzy swoją szansę widzą w rynku chińskim.
Przez ostatnie lata Iran obłożony był z całym szeregiem sankcji gospodarczych, z powodu których eksport produktów z kraju, w tym jabłek, był bardzo utrudniony. Dziś irańscy eksporterzy ze wszystkich branż są bardzo zadowoleni z rozszerzenia sojuszu o ich kraj, ponieważ otwiera to przed nimi nowe możliwości handlowe.
Handel w dolarach i w juanach
Eksporterzy z RPA akceptują już płatności w rublach rosyjskich i chińskich juanach za część swojego eksportu produktów rolnych. Pierwsze rosyjskie i chińskie banki mogą wykonywać już przelewy do irańskich instytucji. Mając na uwadze cele sojuszu, wymiana handlowa bez użycia dolara będzie miała w przyszłości coraz większe znacznie.
Oczywiście skutki opisywanych zmian będą odczuwalne dopiero po kilku latach. Dla przykładu importer z Rosji, Chin czy Egiptu nie będzie musiał kupować dolarów, żeby zapłacić nimi za borówki z RPA lub jabłka z Iranu. Prawdopodobne jest, że zjawisko zwiększy atrakcyjność oferty naszych konkurentów na rynkach, na których obecne są również nasze owoce.
źródło: www.agf.nl