Golden Delicious – jakie stawki oferują kupujący?

golden delicious

W maju pierwsze zaczęły rosnąć właśnie ceny jabłek odmiany Golden Delicious. W czerwcu i lipcu odmiana była bardzo poszukiwana, aż jej zapasy całkowicie się wyczerpały. Jak obecnie kształtują się ceny?

Aktualne ceny Goldena – 07.10.2023

Zacznijmy od ofert za wagę w skrzyni. W tym wypadku kupujący oferują najczęściej 1,40 zł za każdy kilogram. Jeśli natomiast dysponujemy większymi ilościami w bardzo wysokiej jakości to można sprzedać takie partie po 1,50 zł za każdy kilogram.

Tradycyjnie, nieco wyższe są ceny odmiany na sortowanie. Grupy producenckie w zagłębiu grójeckim oferują od 1,50 do maksymalnie 1,70 zł za jabłka powyżej 70 mm średnicy. Jabłka na soki/musy/przeciery kupowane są po 0,63 – 0,65 zł/kg.

Oczekiwania sadowników są nieco wyższe. Dziś za zerwane owoce wysokiej jakości oczekują od 1,60 do 2,00 zł za każdy kilogram w skrzyni. Oczekiwania cenowe w przypadku „suchego przemysłu” wynoszą od 0,70 nawet do 1,00 zł/kg. 

 

Od razu na eksport

Golden Delicious od razu kierowany jest na eksport. Zarówno w przypadku dopiero zerwanych jabłek w skrzyniopaletach, a także jako wysortowane jabłka przeznaczone do sprzedaży detalicznej. Jednym z wielu miejsc docelowych są hiszpańskie rynki hurtowe, o czym informują nas mniejsi eksporterzy. 

Zielone jabłko, jakim jest Golden nie traci swoich wiernych konsumentów. W skali europejskiej natomiast spada obszar upraw odmiany i produkowany wolumen. Jest to szczególnie widoczne we Włoszech, które słynęły z produkcji Goldena. Trend ten może dobrze wróżyć co do produkcji odmiany w Polsce w najbliższych latach. Kolejną, tak naprawdę jeszcze lepszą wróżbą byłoby otwarcie rynków wschodnich. Tamtejsi konsumenci szczególnie doceniają tytułową odmianę. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here