Handel Galą ma się dobrze, wzrosty cen bardzo prawdopodobne

gala aktualne ceny

Popyt na paskowane sporty Gali jest wysoki. Niewykluczone, że ceny za jabłka najwyższej jakości po raz kolejny wzrosną w niedalekiej przyszłości. Jak aktualnie kształtują się ceny?

Ceny zakupu Gali – 13.11.2023

– Dziś na przykład kupiłem partię Gali Brookfield po 1,90 zł za wagę.  Na sortowanie powyżej 68 mm średnicy płacę 2,10 zł/kg – informuje nas Dominik Dobrosz, właściciel firmy Platinum Fruits. Niemniej na rynku spotkamy się niższymi ofertami. Nie brakuje stawek na poziomie 2,00 zł/kg po sortowaniu za jabłka 68 mm.  

Są też oferty wyższe, maksymalnie 2,40 zł za kilogram (68 mm +). W tym wypadku partia musi spełnić wymagania bardzo wysokiego wybarwienia i jędrności powyżej 7 kG. Po sortowaniu jabłka o najwyższych parametrach zostaną wysłane w długą podróż na dalekie rynki.

Coraz wyższe oczekiwania sadowników

Jak mówi eksporter, zaczynają się odzywać producenci, którzy chcą sprzedać pierwsze partie Gali z komór z kontrolowaną atmosferą. W związku z wyższymi kosztami, jakie ponieśli, oczekują oni cen na poziomie 2,00 – 2,20 zł za każdy kilogram w skrzyni. – Mam nadzieję, że w tym tygodniu będę w stanie zapłacić w tym tygodniu 2,00 za wagę – dodaje D. Dobrosz podpierając swoją opinię aktualną sytuacją na rynku.

Gala Gali nierówna

– Odbiorcy na dalekich rynkach mają bardzo różne, ale konkretne oczekiwania wobec dostarczanego towaru – kontynuuje eksporter. Importerzy z Indii oczekują bardzo wysokiej jędrności i wybarwienia. Podobnie jest w Wietnamie. Jednak w tym wypadku rynek działa jak należy. Wraz ze wzrostem wymagań można uzyskiwać nieco wyższe ceny w zbycie.

Z kolei w wybranych krajach Bliskiego Wschodu można sprzedać partie Gali z nieco niższym stopniem wybarwienia, ale nierzadko wymagany jest wyraźny „pasek”. W każdym kraju oczekiwania odbiorców dotyczą innej cechy jabłek. – Jak zaczynałem przygodę z handlem nie zdawałem sobie sprawę, że rynek Gali Royal jest aż tak bardzo zróżnicowany – podsumowuje. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here