Węgrzy czekają na podwyżki cen jabłek przemysłowych

jablka przemyslowe

Rok temu ceny jabłek przemysłowych na Węgrzech były o tyle wyższe, że opłacało się eksportować tam owoce z Polski. W tym sezonie jest odwrotnie, choć węgierskie jabłka nie trafiają do zakładów w Polsce. 

Tak aktualnie kształtują się ceny jabłek przemysłowych na Węgrzech:

  • Döhler 0,71 zł/kg
  • RAUCH 0,59 zł/kg

kontrakt 0,61 zł/kg

  • ESZAT 0,59 zł/kg
  • Austria Juice 0,58 zł/kg

kontrakt 0,60 zł/kg

Węgierscy sadownicy znając wyższe ceny za jabłka przemysłowe w Polsce, oczekują wzrostów także u przetwórców w ich kraju. Tegoroczne zbiory jabłek są znacznie większe, w przeciwieństwie to nieurodzaju z sezonu 2021/22. Mając na uwadze, że na Węgrzech około połowa produkcji trafia do przetwórstwa, postulaty tamtejszych producentów są jak najbardziej uzasadnione.

Jak pamiętamy, w ubiegłym sezonie sytuacja była dokładnie odwrotna. Bardzo niskie zbiory na Węgrzech powodowały znaczące niedobory surowca do produkcji soków. W związku z powyższym, nasi przedsiębiorcy jesienią 2022 roku masowo eksportowali jabłka przemysłowe na południe. 

Rok temu, pod koniec października za kilogram tych samych owoców do przetwórstwa można było otrzymać na Węgrzech około 30 groszy więcej niż w Polsce. W efekcie w całym minionym sezonie wyeksportowaliśmy tam rekordowe 17 tysięcy ton (dane GUS). Sezon 2021/2 był wyjątkowy pod tym względem ponieważ eksport na Węgry był większy od eksportu jabłek przemysłowych do Niemiec (14,6 tysiąca ton).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here