IJHARS nie stwierdził nieprawidłowości w importowanych śliwkach

śliwki skupowane do chlodni

IJHARS nie stwierdził żadnych nieprawidłowości w przypadku śliwek importowanych do Polski spoza UE. Pamiętajmy jednak, że instytucja ta nie zajmuje się badaniem pozostałości środków ochrony, a jedynie jakością handlową produktów spożywczych.

W odpowiedzi na interwencję Związku Sadowników RP, dotyczącą zwiększonego importu do Polski owoców z różnych regionów świata, w tym również spoza Unii Europejskiej, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Przemysław Rzodkiewicz informuje:

„Poniżej przedstawione wyniki kontroli świeżych śliwek (stan na 20.08.2023 r.).
W 2023 roku do kontroli IJHARS zgłoszono 86 partii świeżych śliwek o łącznej masie 1108 ton. Partie pochodziły głównie z Serbii, Turcji i Mołdawii. W toku kontroli granicznych nie stwierdzono nieprawidłowości w jakości handlowej śliwek. W wyniku ostatnich działań kontrolnych prowadzonych na rynku krajowym sprawdzano jakość handlową różnorodnego asortymentu świeżych owoców i warzyw, w tym 20 partii świeżych śliwek o łącznej masie 1 947 kg. Śliwki pochodziły z Hiszpanii, Turcji, Serbii oraz z Polski.

Nieprawidłowości stwierdzono dotychczas w 3 partiach śliwek oferowanych do sprzedaży w detalu i dotyczyły one znakowania, w tym np. braku informacji o kraju pochodzenia. W odniesieniu do podmiotów, u których stwierdzono ww. nieprawidłowości, zastosowane zostaną sankcje karne przewidziane prawem.

Reasumując, kontrole jakości handlowej importowanych świeżych owoców i warzyw na bieżąco, zgodnie z napływającymi zgłoszeniami importowymi. Ponadto w związku z
doniesieniami w sprawie wzmożonego importu owoców z różnych regionów świata, w tym również spoza Unii Europejskiej, np.: Serbii, IJHARS realizuje oraz systematycznie monitoruje sytuację w kraju i prowadzi dodatkowo kontrole na rynku krajowym.”

źródło: www.polskiesadownictwo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here