Ile jabłek potrzeba do wyprodukowania tony koncentratu?

cena minimalna jabłek

Dużo mówimy o jabłkach przemysłowych, zagęszczonym soku jabłkowym, a także o ich cenach. Ile jabłek potrzeba do wyprodukowania jednej tony koncentratu i kiedy proces ten jest najwydajniejszy?

Ile jabłek potrzeba do wyprodukowania 1000 kg koncentratu jabłkowego?  Ilość surowca jest zmienna w trakcie trwania sezonu. Latem wynosi nawet ponad 8500 kg, następnie w trakcie trwania sezonu stopniowo spada, aby w drugiej połowie października osiągnąć 6500 kg. W okresie zimowym ponownie nieznacznie wzrasta. Teoretycznie zatem jabłka przemysłowe powinny być najtańsze w sierpniu, a najdroższe na przełomie października i listopada. Nierzadko bywa odwrotnie…

Podobnie wygląda wykres wydajności tłoczenia jabłek przemysłowych (uzysku soku). W połowie sierpnia wynosi on około 72%. W szczycie sezonu wzrasta do 84%, a następnie, w grudniu i w kolejnych miesiącach spada. Wynika to z faktu osłabionej konsystencji i spadającej kwasowości.

Letnie odmiany jabłek, takie jak Oliwka Inflancka, Close, July Red, Piros czy Sander charakteryzują się bardzo niską wydajnością w procesie tłoczenia. Pomimo tego, że spotkamy się z pracami naukowymi, gdzie nawet odradza się produkcję koncentratu z odmian letnich to produkcja w Polsce jest prowadzona jest przez cały sierpień. 

Bez wątpienia najlepszy surowiec do produkcji zakłady skupują we wrześniu i w październiku. Wówczas proces produkcji jest najwydajniejszy, co minimalizuje koszty. Mamy największy uzysk soku i potrzebujemy najmniej surowca do uzyskania tony zagęszczonego soku. Nieco mniej wydajne są jabłka przechowalnicze. W ich wypadku  ważniejszym zagadnieniem jest jednak niższa kwasowość. Wówczas przetwórnie przetwarzają wyłącznie odmiany deserowe.

Dostawy jabłek z sadów zakończyły się już jakiś czas temu. Przetwórnie tłoczą obecnie wyłącznie jabłka z przechowalni, chłodni czy odsort z grup producenckich. Takie owoce są świetnym surowcem do produkcji soków NFC, na które nie słabnie popyt. Niemniej niska kwasowość odmian deserowych nie pozwala na sprzedaż tego typu produktu na rynek niemiecki, gdzie (z powodu kwestii prawnych) wymagany jest koncentrat o wysokiej kwasowości.

źródło: Leonard Kolasa,  Instrukcja technologiczna produkcji zagęszczonego soku jabłkowego 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here